Nationella proven.
Någon mer än jag som alltid blir lika frustrerad över det där jävla VG+et som ALLTID kikar fram efter nationella i engelska?! Skriver för i helvete mvg på allt, men när det kommer till hör- och läsförståelse så får man ALLTID bara någon poäng under! Muntligt fick jag full pott däremot, och det var väl skönt...
Skrev nationella i Matte D idag också. Gick rätt bra faktiskt! Någon mer som gjorde det?
Citat från AlpstoonE
Gjorde precis nationella i matte D, too easy! ;D
Hur i helvete löste du sista på del två? Satt med den aslänge och gav upp! D:
Citat från SnappleBapple
*host* pluggskola *host*
Hahaha nääärå, bara 280 som medelintagningspoäng :DdDDDd
Citat från kartoffel
Citat från AlpstoonE
Gjorde precis nationella i matte D, too easy! ;D
Hur i helvete löste du sista på del två? Satt med den aslänge och gav upp! D:
Ahh du mena den där triangeln? ^^
Asså man skulle typ beskriva det markerade området som den totala arean minus "triangelns" area
Förhållandet mellan det markerade området och den totala arean skulle sedan bli 0,25... Vilket man fick lösa grafiskt ;)
Men gick de bra annars eller? :)
Jag fick C på det muntliga i svenska därför att jag inte höll mig till ämnet "relationer".
Pratade om min relation till choklad. Liksom hallå :(
^ Du kanske borde ha tagit människans relation till choklad istället.
Själv så gjorde jag nationella provet i engelska, muntliga igår och idag. Igår så gjorde jag tvåans av misstag, jag har en pajas till lärare och idag gjorde jag den riktiga för mig, ettornas. Gick jättebra, är värsta britten jao.
Citat från Birdy
^ Du kanske borde ha tagit människans relation till choklad istället.
Varför? Själva poängen var att jag har en speciell relation till choklad, vilken jag redogjorde för genom att ta upp positiva och negativa aspekter samt berättade om några upplevelser jag och chokladen varit med om tillsammans.
Citat från FunGhoul
Citat från Birdy
^ Du kanske borde ha tagit människans relation till choklad istället.
Varför?
Större utbud och du skulle nog ha fått bättre betyg.
Liksom, bara säga din relation till choklad... "Chocolate gives me spots"... Så kan man ju inte säga, bättre om man uttrycker sig bredare och får in fakta över det hela. Chokladens historia och bakgrund, ingredienser, vad som händer med människan när man käkar choklad (etc, just whatever) och sen så slutligen så skulle du ha kunnat ta upp din relation till det.
Ah okej. Fast det var flera personer som talade om relationen till sitt husdjur till exempel, och fick bra betyg utan att ha talat om något annat än just deras djur och deras relation. Därför tycker jag inte att det borde ha spelat någon roll, och det verkade även på min lärare som att det var just chokladen som kändes orelevant. Fast jag vet inte. Jag hade egentligen inte förväntat mig bättre betyg, tyckte bara att motiveringen till betyget var konstig.
Kammade hem ett MVG på engelskan, vilket ger mig MVG i slutbetyg. Score!
Haha jag orkar inte. Matte b, fyfaaaaaan. Nej, vad svårt det var. Hej ig! Sov halva tiden också. Orkar inte :(
Kanske får reda på tyskan imorgon och jag villintevillinte, hörförståelsen gick galet dåligt. Kanske ska göra muntliga i tyska imorgon också. BLE.
Fett glad att slippa nationella i Matematik D. Tjoho!
Fick C i matte 1b :D
F i matte 1b<3
Mitt första F, såklart i matte.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet