NBA och basket
Heat vs Thunder imorgon, kommer bli riktigt intressant att se även om Westbrook är ute. KD has spelat som en gud den här månaden.
Bulls vann över Heat och Lakers slog Thunder, shieeet. Någon som va uppe och kollade eller?
Box score för Bulls - Heat
http://www.nba.com/games/20140309/MIACHI/gameinfo.html#nbaGIboxscore
Lebron gick 8 av 23 i field goals wtf
Och pacers med 4 loss i rad, vafan händer hahah
hahaha, pacers bench hade totalt 4 poäng och mavs hade 41 gg
http://espn.go.com/nba/boxscore?gameId=400489814
Dock har ju pacers den bästa bänken denna säsong.. Men undra vad som har gått fel på det senaste.
Och jag såg bulls vs heat matchen streamed, bulls gjorde ju sjukt bra ifrån sig defensivt, varken noah eller butler backade från Lebron. Noah's defence är sjukt bra och folk förstår inte vad han gör för teamet. Han ska få Most improved player of the year eller mvp tycker jag!
Hehe, vet inte om jag skulle sätta han före Durant och Bron i MVP racet. Men han är helt klart Chicago's MVP, sjukt bra ledare som går ut varje kväll och ger 110%. Är fortfarande ledsen över att Derrick är ute den här säsongen också, om han skulle kunna komma tillbaka nästa säsong och köra på nivån han gjorde under 2010-2011 så har Bulls en riktig chans att vinna allt.
Hoppas verkligen att Noah vinner en ring innan han slutar spela.
Durant -> Lebron hahahah, men vem vet, folk börjar glömma av durant lite, de marknadsför noah mycket nu i slutet mot säsongen men vi får se!
Nämn inte Derrick Rose, för då kommer iDisco tillbaks lol.
Derrick kanske spelar nu i sommar för FIBA usa laget som starter PG.
Sen är det inte omöjligt att han kommer i PO.
Dock kan redan Bulls ha en chans att vinna allt i år med ren defence och smart plays. Grejen är att Bulls är ett äkta team nu med erfarenhet. Allt de behöver är en stark scorer (star player) för att göra bulls till ett av de mest dominerande lagen i NBA. Ryktas ju att både Lebron och Carmelo är intresserade att signa sig med bulls.
Helt sjukt exited!!
Hah, nog för att det är bra att vara optimistisk men tror inte det är så realistisk att vi vinner ALLT detta år. Även om Derrick skulle komma tillbaks till playoffs så skulle han vara väldigt ringrostig. Hur mycket jag än älskar detta lag så försöker jag ändå hålla det lite realistiskt.
Tror vi skulle behöva signa en till riktig bra spelare, och offensiv kraft är ju det vi alltid behövt. Hoppas på Carmelo ärligt talat, mannen spelar hårt varje match även om han är i en sån sjukt dålig situation med Knicks. Vart ifrån hade du hört att Lebron var intresserad av att signa med Bulls? Vet inte hur troligt det låter, men det skulle vara löjligt att ha han. Han skulle nästan kunna släpa vilket team som helst till conference finals åtminståne. Och det är löjligt hur bra han skulle göra vårt team, får stånd bara jag tänker på det.
FÅR HOPPAS ATT REINSDORF INTE ÄR EN SÅN SNÅLJOP OM VI HAR CHANSEN ATT SIGNA NÅGON STOR
Noah är övertung. NBA 1st team or bust
Jo jag förstår dig, men tänk ändå så här, jo visst Derrick kanske kommer tillbaks men är inte lika bra på driven och hitta vägen till korgen, men inget kommer hindra honom från att scora, jag gissar på att under all denna tid så har han övat sin skott, vem vet.. Kanske blir flyttad till SG? Endast tankar, kommer bara ihåg att han blev bättre från 3-p linjen för varje år som gick så..
Håller starkt med Carmelo, han kan hamna i den zonen, såg när han satte 62 poäng + all star rekordet. Nja det är bara snack de har gjort på nba tv. Bulls och Lakers är världskända lag, bli känd där inne och du sitter på mycket pengar. Lebron har redan 2 ringar så varför inte? Han har avgudat MJ sen high school och burit hans nummer.
Han är en sån kille jag kan tänka mig vill "hedra jordan och få bulls o vinna" typ.. Jag ogillar Lebron som person men inte som spelare så hade inte klagat på att ha han i laget. Men i år hoppas jag på Pacers, Bulls eller Thunder!
Fast sen har ju Noah och Lebron bråkat, tror inte Noah tycker om han så mycket så det kan skapa problem, men men let's wait and see!
Rose är för kort för att spela 2 guard.
Lol Allen Iverson klara sig fin fint!
Och rose är bara 7 cm kortare än Kobe och Rose har en bra wingspan :D
Vet inte hur mycket hans wingspan skulle hjälpa honom. Han är inte känd för dunder def heller.
Sen var Iverson inte den bästa försvararen heller
Also favorit i repris
Hahaha knicks, vad kan man säga liksom
Förresten så är Raptors garanterade en plats i playoffs, första gången sen 2008 tror jag? Är glad för lagets skull men mest för deras fans, dom stackarna.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet