My Little Pony: Friendship is Magic
Ska börja kolla på de två första säsong 3 avsnitten nu, mys.
Nej tack. MLP är för 5 åringar.
Citat från Osvensk
Nej tack. MLP är för 5 åringar.
Sett showen?
Förmodligen, så sitter du fast i mentaliteten utav gammla MLP, FIM har alldeles för många pikar, sånna som man inte plockar up när man är liten, dvs, inriktad åt tonåringar och vuxna. ( Ungefär samma sak som de gammla Disney Filmerna, finns så sjukt många sex skämt, osv, osv I Till exemple Aladdin.)
Bara jag som undrar varför de lät Shining Armour och Cadence vara med?
Varför har denna tråden 84 sidor?
För att intresset för MLP finns. ^
Citat från Ado
Bara jag som undrar varför de lät Shining Armour och Cadence vara med?
Mayhaps. För de flesta andra så är det uppenbart att Candence och nämnda brorsa demonstrerar hur mäktig kärleken är och just kärlek är ganska vitalt i MLP's "Love, friendship and understanding"-filosofi.
Citat från Ado
Citat från absurdica
Fast enda anledningen till deras existens är att en utav styrelsemedlemmarna på Hasbro hade en dotter som fyllde åtta och ville se en rosa prinsses-pony gifta sig med den charmige drömprinsen. Detta gör båda karaktärerna personlighetslösa och krystade.
Eller göööööööör det det?
Är det bara jag som stör mig på hur många verkar tolka Cadence och Shining Armor i säsongstarten? Cadence är den centrala agerande personen som assisteras av SA, men i vanlig normativ ordning tolkas den manlige SA som den aktiva huvudpersonen och Cadence som ett objekt i egenskap av hans fru. Cadence framställs i mina ögon som en lika aktiv kvinnlig huvudroll som alla andra kvinnliga karaktärer i serien, men på grund av att hon till skillnad från de andra får sällskap av en kontrasterande manlig karaktär verkar många tolka henne på ett traditionellt heteronormativt sätt, dvs som den passiva och bristfälliga i förhållande till den kompetenta mannen.
(Heteronormativt = föreställningen om en viss ordning män och kvinnor emellan.)
Något säger mig att det överanalyseras lite för mycket här. Kan vi inte bara njuta av ponnysarna?
ÄLSKAR MY LITTLE PONY
tack för mig :3
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet