Muslimsa kvinnor som är lärare med heltekandeslöja
Skulle detta vara okej då? Man visar ju t.o.m mer av ansiktet!
Jag var sarkastiskt, precis som alla extremvänstertomtar här är. Man ska kunna känna sig säker med en lärare och bygga en bra relation med dem, men hur fan ska det gå när man inte kan se deras ansikte (dvs känna av ansiktsuttryck och känslor)
Citat från preyerguilt:
religös klädsel är som piercingar, det ska inte stoppa en från en anställning
Men precis som piercingar så finns det dress code om hur man ska vara klädd på jobbet. Alla yrken, företag tillåter dig inte att vara klädd hur du nu än vill beroende på vad du ska göra.
Jag kan tänka mig att ifrån ett säljande perspektiv och elever som kunden och att kunden ska vara nöjd, lära sig och få bra betyg så är en niqab inte det ultimataste att ha i skolan eftersom läraren måste få elevernas respekt, niqaben i sig skulle försvåra hennes möjlighet att lära ut då en del faktiskt inte hade kunnat ta henne på allvar eller se genom niqaben.
Föräldrar hade även kunnat klaga för att dom anser att identiteten inte går att styrka på kvinnan.
Just det en till sak.
Varken Niqab, hijab eller Abaya är en religös dräkt. Det är en kulturell dräkt som används av kvinnor ifrån delar av mellanöstern där inom tradition inte får visa sin kropp. Det har inget med religion Islam att göra.
Det finns dock en tolkning i koranen om att kvinnor ska bära täckande, citat :
Profet! Säg till dina hustrur och dina döttrar – och till [alla] troende kvinnor – att de [utanför hemmet] noga sveper om sig sina ytterplagg (jilbāb); på så sätt blir de lättare igenkända [som anständiga kvinnor] och undgår att bli ofredade. Gud är ständigt förlåtande, barmhärtig.5
Men det är en tolkning på vad jilbab är och det är olika vart ifrån i världen det är.
Jag personligen säger, nej. Niqab, hijab eller Abaya är inte ett accepterat klädesplag inom service området eller där du ska nu vara en neutral människa och lära ut. Hade det däremot vart ett jobb där man inte jobbar inom service eller där du ska agera professionellt i person så hade jag inte brytt mig ifall människan bär Niqab, hijab eller Abaya.
Dock är det intressant att folk tycker det är såpass accepterat och hur påtvingat det där ifrån en ung ålder när det kommer till könsroller inom mellanöstisk kultur.
Ja, det bör stoppaS
Ska religiös klädsel förbjudas av sekulära skäl bör förbudet vara jämlikt inför alla religioner och icke-religioner. Alltså inga ansiktstäckande plagg i skolan, oavsett om det är religiöst eller inte. Kanske med undantag för medicinska skäl osv. Annars är det fel. Specielt om man bara riktar in sig på en religion eller vissa människor från vissa ställen i världen.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet