Muslimsa kvinnor som är lärare med heltekandeslöja

Föregående
Till botten  
Dubblez Kille, 31 år

142 forumsinlägg

Skrivet:
13 oktober 2014 kl. 20:12
Dubblez Kille, 31 år


Skulle detta vara okej då? Man visar ju t.o.m mer av ansiktet!

Dubblez Kille, 31 år

142 forumsinlägg

Skrivet:
13 oktober 2014 kl. 20:47
Dubblez Kille, 31 år

Jag var sarkastiskt, precis som alla extremvänstertomtar här är. Man ska kunna känna sig säker med en lärare och bygga en bra relation med dem, men hur fan ska det gå när man inte kan se deras ansikte (dvs känna av ansiktsuttryck och känslor)

VaginalLuftwafe Kille, 35 år

133 forumsinlägg

Skrivet:
13 oktober 2014 kl. 20:53
VaginalLuftwafe Kille, 35 år

Citat från preyerguilt:


religös klädsel är som piercingar, det ska inte stoppa en från en anställning

Men precis som piercingar så finns det dress code om hur man ska vara klädd på jobbet. Alla yrken, företag tillåter dig inte att vara klädd hur du nu än vill beroende på vad du ska göra.

Jag kan tänka mig att ifrån ett säljande perspektiv och elever som kunden och att kunden ska vara nöjd, lära sig och få bra betyg så är en niqab inte det ultimataste att ha i skolan eftersom läraren måste få elevernas respekt, niqaben i sig skulle försvåra hennes möjlighet att lära ut då en del faktiskt inte hade kunnat ta henne på allvar eller se genom niqaben.

Föräldrar hade även kunnat klaga för att dom anser att identiteten inte går att styrka på kvinnan.

Just det en till sak.

Varken Niqab, hijab eller Abaya är en religös dräkt. Det är en kulturell dräkt som används av kvinnor ifrån delar av mellanöstern där inom tradition inte får visa sin kropp. Det har inget med religion Islam att göra.

Det finns dock en tolkning i koranen om att kvinnor ska bära täckande, citat :
Profet! Säg till dina hustrur och dina döttrar – och till [alla] troende kvinnor – att de [utanför hemmet] noga sveper om sig sina ytterplagg (jilbāb); på så sätt blir de lättare igenkända [som anständiga kvinnor] och undgår att bli ofredade. Gud är ständigt förlåtande, barmhärtig.5

Men det är en tolkning på vad jilbab är och det är olika vart ifrån i världen det är.

Jag personligen säger, nej. Niqab, hijab eller Abaya är inte ett accepterat klädesplag inom service området eller där du ska nu vara en neutral människa och lära ut. Hade det däremot vart ett jobb där man inte jobbar inom service eller där du ska agera professionellt i person så hade jag inte brytt mig ifall människan bär Niqab, hijab eller Abaya.

Dock är det intressant att folk tycker det är såpass accepterat och hur påtvingat det där ifrån en ung ålder när det kommer till könsroller inom mellanöstisk kultur.

pingu 28 år

5 257 forumsinlägg

Skrivet:
13 oktober 2014 kl. 20:55
pingu 28 år

Citat från Dubblez:


Jag var sarkastiskt, precis som alla extremvänstertomtar här är. Man ska kunna känna sig säker med en lärare och bygga en bra relation med dem, men hur fan ska det gå när man inte kan se deras ansikte (dvs känna av ansiktsuttryck och känslor)

l2aspie

Godard Kille, 24 år

1 706 forumsinlägg

Skrivet:
20 november 2014 kl. 09:21
Godard Kille, 24 år

Ja, det bör stoppaS


Föregående
Till toppen  

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet