Mobbning
^ Mobbare mobbar folk som har dåligt självförtroende och folk dem är självsäkra över att de kan slå ner lätt. De känner makt när de får göra det. Om man däremot får sig lite mod och gör detsamma mot dem när det händer igen, då kommer dem inte vara lika kaxig. som sagt "MAN ANPASSAR BESLUTET EFTER SITUATIONEN".. Nuff said.
edit: Varför tror du att självsäkra modiga personer inte är mobbade? För att de står upp för sig själv och ingen vågar mobba dem. Visar man sig vara en sådan så håller folk sig undan till slut.
Lol. Det finns inget fel i det jag skrev. Sluta ta åt dig så mycket. Är du verkligen emot att man förebygger mobbning genom att EN gång stå upp för sig själv och förebygga att en massa annan mobbning kommer.. Då är du en idiot. Det är uppenbart att du bara är här för att irritera mig. Vem som helst förstår vett. Säg mig. Varför tycker du det är fel att förebygga mobbning genom att en enda gång göra detsamma om möjligt.. Och seriöst, sluta snacka om eventuella konsekvenser. Om det gör situationen bättre, vad är då felet, förklara.. Ska du komma med att man bryter en lag genom att slå dom och grejer nu? Seriöst.. Man får ha lite vett i skallen och förstå vad som är bäst för situationen istället för att fortsätta mobbas.. gosh :P
Jaaavisst.. Mobbarjäveln kanske blir ledsen och mår lite dåligt ett tag. Men om du hittar ett säkert sätt att undvika att du blir misshandlad en massa gånger, vad för fel gör du då?
det är skillnad på att utstråla självsäkerhet från början och att helt plötsligt stå upp för sig själv efter flera år av mobbning. försök sätta dig in i mobbarens situation. efter att i flera år ha utövat makt över en individ fått en riktigt pinsam jävla omgång, tror du då att personen blir "rädd" och lämnar den mobbade ifred? ifall mobbaren är kapabel till att i flera år utöva både psykiskt och fysiskt våld på en individ som inte gör motstånd så tror jag inte att rädsla är den bestående effekten hos mobbaren. förstår du mitt resonemang? du kan ju fortsätta säga att man ska anpassa sig efter situationen, men det är ett ganska fegt svar i mitt tycke. kan du i alla fall ge exempel på en situation där man borde göra motstånd, och en där man inte borde? hells angels känns lite väl överdrivet och borde inte nämnas igen.
edit: sluta försöka få det till att alla som säger emot dig är för mobbning. bara för att man inte delar dina åsikter angående vilka åtgärder som bör tas så betyder inte det att man själv är mobbare eller ens är för det. allt är inte svart eller vitt vet du.
^Är du efterbliven. Läste du inte att jag skrev "Om man vet att det gör situationen bättre så ska man göra det man kan" .. Detta är mitt sista inlägg. Det är uppenbart att ni bara vill jävlas. Nu går jag till skolan
missuppfattar jag någonting nu, eller använder du dina antaganden som ren fakta? annars har jag missat några moment i diskussionen tror jag
edit: sen så är inte syftet med min existens att förfölja och jävlas med dig på EC. dina inlägg består ju till största del av att du tar på dig en offerkappa och propagerar vitt och brett om hur synd det är om dig och att hela jävla EC verkar ha gått emot dig. om vi/de nu är så fruktansvärt jävla stygg på dig, varför kommer du tillbaka med ett nytt konto hela tiden?
>Vart mobbad
>Snappade
>Slog tillbaka
>Var inte mobbad längre
Så funkade det åtminstone för mig
lamm 1 - holker 0
fick du kontinuerligt spö förresten?
Holker, du menar inte att mobba och irritera mig, verkligen inte. Jag är ganska säker på att jag har print hemma på min dator där du öppet mobbar och hånar mig i Gaia's blogg. Erkänner du inte det så kan jag kolla sedan när jag kommer hem och lägga upp detta. Lägg ner.
vad jag tycker om dig är inte relevant. vad jag skriver till dig är en annan sak än vad jag skriver till någon annan. att inte gilla någon är inte att mobba personen. och nej, du står inte vidare högt på min lista direkt. har du problem med det så får du gnälla hos... ja, vem?
Han skrev ett inlägg med mobbning och du deltog. Som moralkärringen du är, hur var det rätt gjort av dig? Jag ha rätt, inte sant? Nu rekommenderar jag dig att sluta med din mobbning.
suck
Besvara frågan. Är det rätt gjort? Du som är emot mobbning, bör du inte ha anmält inlägget och förebyggt mobbningen? :P Du klagar ju på att det jqg skriver är så fel. Hade du rätt och gjorde rätt? Ge upp för fan
som sagt så gillar jag inte dig, men jag trycker inte upp det i ansiktet på dig (om du inte tvingar mig till det). vad jag skriver på någon annans blogg räknar jag knappast med att du ska läsa. med din logik så mobbar halva det svenska folket fredrik reinfeldt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet