Mobbning
Jag var rätt så mobbad i 7:an, sen träffade jag bra vänner och helt plötsligt slutade jag bli mobbad av någon anledning lul.
Sen vart jag hotad en gång och upptryckt mot väggen, slog till killen och han skulle skicka "heeeeeeela sin familj" på mig. Antagligen en sådan som har hundra kusiner och tjugo syskon hemma i en trea i rinkeby.
Alla har ju sett den där videon när en kille kastar en annan i backen ( finns med ett par gånger i klippet nedanför), men whats the big deal? Att någon slår tillbaka händer väl var och varannan dag? Sen är ju den här killen 3 gånger så stor med, är den lilla killen så korkad att han går på en större så får han ju skylla sig själv.
Jag har nog aldrig varit med om mobbning. När jag var liten kunde man reta folk men det var aldrig nån som INTE käftade tillbaka så att säga. Många vänner idag från min grundskola är sånna idag som ger tillbaka innan dom hinner ta åt sig. So am i.
Fanns en kille som var 2 år äldre än mig, han var groooovt överviktig sen han gick i lågstadiet, han var aldrig mobbad.
Förstår inte riktigt varför det är sån skillnad.. Sen undrar jag inte om det krävs en psykiskt instabil hjärna för att kunna vara en konstant mobbare.
Har ni varit med om mobbning? Mot mig själv, nej.
Har ni mobbat någon? Till viss del.
Hur kan man stoppa det? I donnu.
Citat från liljafjant
Förstår inte när folk skriver att de inte vet hur man kan stoppa mobbning, antagligen man bara behöver sluta mobbas och skaffa ett liv? Varför är det så svårt för vissa att fatta.
-------------------------------------------------------------------------
Tycker så :/
Har ni varit med om mobbning? - Jao, made me who I am today.
Har ni mobbat någon? - Hmm, näh.
Hur kan man stoppa det? - Man har föräldrar som uppfostrar en rätt.
Killen som mobbade den feta killen talar ut hahaha, han verkar ju efterbliven.
Har ni varit med om mobbning?
Inget grovt mot mig, mest patetiska ord. Vänner har dock blivit mobbade - dock inte alltför mycket där heller, men det har ju skapat en hel del argument.
Har ni mobbat någon?
Nej, inga ord mot en annan. Sure, snacka småskit, men inte så att det går över till mobbning.
Hur kan man stoppa det?
Kommer säkerligen alltid att finnas, så det bästa är väl att man håller ögonen öppna i tidigt stadium så det inte utvecklas. Eller nåt.
Har ni varit med om mobbning?
ja, och de två åren gick alltför långsamt.
Har ni mobbat någon?
nej, skulle aldrig kunna göra nåt sådant
Hur kan man stoppa det?
det finns nog ingen lösning, tyvärr. de som tittar på måste våga agera, de är nästan lika hemska som
de som mobbar. de bara kollar på.
Citat från HestMotFolkgrupp
Har ni varit med om mobbning? Mot mig själv, nej.
Har ni mobbat någon? Till viss del.
Hur kan man stoppa det? I donnu.
Bra tänkt där.
1: Hela mitt liv, blivit misshandlad sen 1:an så .. aa
2: inte direkt ? O.o
3: Gå med Friends (H)
Ända sättet att stoppa är ju att slå tillbaka
Har både mobbats och blivit mobbad buhu.
Fan vad fult ord mobba är.
Låter som brottning för småbarn
Vilket det ibland kan vara
En fd vän till mig sa till kuratorn på skolan att jag mobbade henne. Fick ha massa samtal och fick inte följa med på klassresa osv pga det.
Sen bytte hon skola och har inte sett henne sedan dess. Dumma apa.
Har aldrig blivit mobbad och skulle aldrig mobba någon. DumheteR
Citat från MylittlePuppet
1: Hela mitt liv, blivit misshandlad sen 1:an så .. aa
2: inte direkt ? O.o
3: Gå med Friends (H)
Fast Friends och Bris gör ju inte ett skit.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet