Minecraft
Citat från Anthon
Jag är en sucker för more is more när det kommer till ores. Håller mig mer motiverad att minea. Sen kan man bygga sjukt snygga grejer med xycraft-bricksen. Och OCH..! Maskineriet som utvecklas verkar tvärgrymt.
On the other hand så gör mitt texturepack att xycraftoresen inte ser alltför alien ut.
Jag tycker om ores och att hitta shit, men när moddar inte gör någonting åt höjden man hittar ores på så blir jag lite lack.
Terrafirmacraft lyfter upp hela världen till en mer balanserad nivå i relation till den numera-inte-så-nya height limit:en!
I terrafirmacraft kan man gå djupare än i vanilla och det gillar jag väldigt mycket!!! Sen gillar jag också att det inte är att bara springa och hugga till höger och vänster utan att riskera ras. Motiverar till... mindre fula utgrävningar hehe :D
btw vilket texturepack använder du? Vilka mods täcker den?
http://forum.feed-the-beast.com/threads/16x-familiar-yet-different-ftb.633/ !
Mest för att den inte tuggar så mycket på min prestanda.
Ah, se där. Lite för färgglad för min smak! :D Men tack för att du länkade, vet du några fler texturepacks som är kirrade efter FTB-packs? Har svårigheter att navigera mig i texturepacks, brukar söka på google eller kolla olika moddars wiki eller forum (och ändå känns det som att jag missar mycket)
efter att ha gett upp om jävla krångelturtles (okej, de är rätt awesome, men kräver en hel del micromanagement och är allmänt ansträngande) försöker jag nu bygga ett quarry i mindcrack. DAAAAMN de är high-tech nu. Tar fan åtta evigheter att få tag i en!
btw, är det bara jag eller är koppar numera jävligt ovanligt längre ner? verkar stört på omöjligt att hitta koppar på y<40
Hittar nästan bara koppar i marknivå eller högre, typ berg.
Quarrys är ju dyrare tack vare Gregtech :D
Citat från Anthon
Hittar nästan bara koppar i marknivå eller högre, typ berg.
Quarrys är ju dyrare tack vare Gregtech :D
ja inte bara att de är dyrare, myyyycket krångligare att göra! måste ju ha en industrial blast furnace. så även om själva quarrien bara är lite dyrare är det en jävla massa extra annat som behövs för att komma igång.
Miningturtles > quarrys :D
Citat från Anthon
Miningturtles > quarrys :D
de har fördelar och nackdelar. Jag gillar inte att de inte är så pålitliga - om du avslutar spelet eller får en krasch så stannar turtlesen och måste resettas från början (och åtminstone med det quarry-program jag använder behöver de åka fram och tillbaka genom tomrummet innan de kan fortsätta gräva). Använder detta program, om du har tips om något bättre så är jag tacksam. Ett annat problem är att om de får slut på kol, ja då stannar de där de är - en måste hela tiden ha ett fett lager med kol till dem. Får en quarry slut är det bara att pumpa i mer så fortsätter det.
Sen gillar jag inte att behöva sätta ut och driva world anchors - det är ju också en stående kostnad och en rätt stor utgift från början. Ett quarry laddar automatiskt alla chunks den behöver.
That said så finns det ju helt klart fördelar med turtles - de är billigare, drar mindre bränsle (men kan vad jag vet bara gå på vanilla-fuels) utan stora investeringar och är lätta att konfigurera och slänga upp var en än är. Och med det programmet jag använder är de något snabbare än en quarry på 4MJ/t, så farten är ju helt klart acceptabel.
Och i längden blir det jävligt smidigt att kunna sticka ut med några quarries, lite lava cells, två thermal generator och några electrical engines och bara slänga upp det var som helst.
1. Coal coke, räcker i evigheter.
2. Chunk loader > world anchor
Fast ja, båda har naturligtvis för och nackdelar. Tycker bara personligen att det är roligare att pilla med turtles :D Försöker göra så mycket som möjligt med turtles.
Citat från Anthon
1. Coal coke, räcker i evigheter.
2. Chunk loader > world anchor
1. Det räcker väl dubbelt så länge? Och tar fyra år att göra xD
2. Laddar väl bara en chunk? Så då måste jag sätta ner 81 stycken istället för 9, ännu mer jobb ju!
Noes, man kan ställa in hur många chunks den ska ladda (vet inte vad som är max, men nio är default) samt om den ska ladda i en cirkel, kvadrat eller en rak linje. Sen kräver den ingen "fuel" som world anchors gör.
Citat från Anthon
Noes, man kan ställa in hur många chunks den ska ladda (vet inte vad som är max, men nio är default) samt om den ska ladda i en cirkel, kvadrat eller en rak linje. Sen kräver den ingen "fuel" som world anchors gör.
jaha! ja då var den ju väldigt användbar.
still, gillar kraschtåliga maskiner. appropå krasch lyckades jag precis spränga halva mitt maskinrum, lol.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet