Metalcore
dessa grabbar har ju blivit något bättre
Mitt nya favorit metalcore band precis efter Breakdown Of Sanity.
Så bra alltså.
Dem är sjukligt varierade i sina låtar också.
Bra skit!
I mitten på låten, holy crap alltså
Eh, liiiiite processerade skrik i det där...
Citat från Fredddd
Jag har svårt att se det extremt processerade skrikandet i det här:
(Hoppa till 00:45 för att höra låten)
Ärligt talat finns det många band som inte överprocessar sitt skrikande. Det är bara i den delen av metalcore som du länkade, enligt mig den dåliga delen, som gör det till överdrift imo.
Åh gud har inte skrattat så hårt i mitt liv, ni förväxlade en riktigt dålig mikrofon(teknik) med "överprocessade skrik" ang. The Browning.
Anledningen att det låter så onaturligt är säkert för att vokalisten har greppat tag i en cardoid som alla gör som de amatörerna de är, vilket i sin tur har förstört feedback-funktionen och skapat det där ljudet.
3:40 där har ni det.
Citat från Sebban
Anledningen att det låter så onaturligt är säkert för att vokalisten har greppat tag i en cardoid som alla gör som de amatörerna de är, vilket i sin tur har förstört feedback-funktionen och skapat det där ljudet.
Det finns ju fler saker än så som påverkar hur det låter dock. Men ja, han har antagligen använt mikrofonen fel. Men det gör det ju samtidigt inte mindre överprocessat. Tror du att sånginspelningen lät sådär rå eller? Definitivt inte. Sen att de kanske överprocessade för att överhuvudtaget rädda den råa inspelningen är en annan sak. Men åh andra sidan tror jag inte det då resten av musiken låter precis likadan. Om inte allt på hela inspelningen var lika kasst. Det är väl trots allt vad den här genren går ut på nuförtiden, eller hur?
Det är inte rå, men det är inte så processat i jämförelse med många andra produktioner. Vad är det de har gjort med rösten som du syftar på?
Citat från Sebban
Det är inte rå, men det är inte så processat i jämförelse med många andra produktioner. Vad är det de har gjort med rösten syftar du på?
Jag tycker att det låter precis lika illa som allt annat. Det finns ju en massa saker de kan ha gjort för att få det att låta som det gör. Ny tagning för typ varannat ord så att allt har full power, överdriven kompression, överdriven distortion, overdub på allt, du fattar grejen....
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet