Metalcore
Hehe, detta kan bli instressant
tänkte dumpa mitt bands musikvideo, vad tycker ni? :)
^ När byttes headbangs ut mot fjolliga skutt och små knyck med huvudet?
since CRABCORE!!
Vadå, fett coolt att försöka se ut och låta som Asking Alexandria ju. Mycket bättre än att göra någonting eget och unikt.
The Devil Wears Prada FTW!
Citat från FreakSymphony
Vadå, fett coolt att försöka se ut och låta som Asking Alexandria ju. Mycket bättre än att göra någonting eget och unikt.
ja eller hur? :D
Säger som de andra, sluta skutta och ta i lite för fan.
Jag kan inte hålla ett straight face när killen börjar sjunga.
Mitt favorit Metalcore band atm. Även fast de lutar mer åt hardcore hållet, har även hört uttrycket "brocore" som också passar!
Whatever, jävla cp-bra band med "metalliga" riff och breakdowns så de får vara metalcore dom med tycker jag.
Kan väl lika gärna dumpa mitt bands första demo!
Typ ABR/BTF/TiJ inspirerad metalcore! :]
ett problem jag har med denna genre och hardcore är att jag inte vet vart gränsen går mellan båda genrer. många band som jag anser vara hardcore kallas ''metalcore'' av alla hardcore fans som alltid ska vara så jäkla ''true'' hela tiden, men om man skulle jämföra med andra metalcoreband är det en tydlig skillnad. det börjar bli ganska irriterande att man inte ens vet vad som är vad längre :(
finfint
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet