Metalcore
Detta skulle varit bra utan bög-breakdownriffen. Förstår inte grejen med det.
Citat från Zacharias
Detta skulle varit bra utan bög-breakdownriffen. Förstår inte grejen med det.
Den var ju skit bra? Vadå bög breakdowns?
Det blev uselt för att du särskriver och citerar videoklipp på samma sida som originalet.
Tycker Caliban var mycket bättre innan
tycker att caliban alltid varit dåliga
Melodeath influenser där^
Men annars, Neaera = bästa metalcoren.
Var fan är Blinded Colony metalcore?
Genren är piss i allmänhet, dock finns det några enstaka undantag.
Culling The Weak
August Burns Red
As I Lay Dying
This Is Not A Game Of Who The Fuck Are You, eller TINAGOWTFAY som många kallar dem.
^
Förutom att As i lay dying va väldigt dåliga live när jag såg dom. Kan väll haft en dålig dag så är Culling the weak och ABR mästarna inom metalcore.
När jag såg As I Lay Dying så gjorde de riktigt bra ifrån sig. Det var visserligen fyra år sedan så minnet kanske sviker mig.
ABR är duktiga, de kan sina grejer helt klart. Leveler gillade jag dock inte, men det var ett tag sedan jag lyssnade på plattan så får väl ge den ett nytt försök. Culling The Weak bytte ju line-up typ helt efter första plattan så jag vet inte riktigt vad som hände med dem, men första plattan är så äckligt jävla bra.
As I lay dying övertygade mig live.
Jag är inte speciellt förtjust i dem i studio, men har inte heller spenderat speciellt mycket tid på dem heller för den delen.
Bara hört första Culling the weak plattan finns det fler? Även fast lineupen e bytt så är de värt en lyssning.
Som sagt AILD lär ha haft en dålig dag då dom är svin bra på live videos.
ryssar alltså, rätt nice
Det är ett överflöd av metalcore idag.. allt låter typ samma oxå.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet