Menskoppen
Citat från Giging:
Problemet för mig är ju att jag känner av tamponger också, trots att de flesta säger att de inte känner av den... :/
Grejen med menskoppen är ju att den formar sig efter kroppen också eftersom den är gjord av silicon, en tampong däremot är ju i princip en hård pinne som man sticker upp och som inte kan böja på sig, så det känns ju som att det kan göra ondare!
Vad har alla för olika märken och storlekar?
Har en blåglittrig Meluna classic i medium och med ring.
Känns som något jag borde testa.
Fråga, är det obehagligt att stoppa upp den?
Inte obehagligare än med en tampong imo.
Vilka vikningar fungerar bäst för er?
U-vikningen, aw yä
Klämmer den och drar, då släpper det för mig direkt!
Bästa köpet jag gjort. Klarar inte av tamponger för de torkar ut så förjävligt, men min Meluna-cup är otrolig. Och ljuslila. Haft min över ett år nu. Aldrig läckt en enda gång och den fungerar perfekt. Enda gången jag kan tycka att det känns obehagligt är när den viker upp sig inuti, det tar ett tag för min att kunna göra det typ. Men det går på en sekund och känns mest lite konstigt. 1000/10, helt seriöst. Finns inget bättre.
Har också en lila Meluna, heh.
måste bara fråga ifall det var för er på detta sätt och att ni älskar att det inte är så längre:
Helt enkelt så hade mitt mensblod en väldigt, distinkt lukt, som inte var direkt, angenäm så att säga. Hade lite problem med det även i början av användandet av menskoppen, att det verkligen helt enkelt inte luktade gott, det hade verkligen den här doften av, jag vet inte hur jag ska beskriva det, men illa i alla fall. Efter att ha använt menskoppen under kanske tre mensperioder så försvann doften helt och nu för tiden så luktar mitt mensblod inte ens blod praktiskt taget (?!) och älskar det. Gör att mensen känns så himla mycket tryggare och mindre "äcklig" och jobbig att ha.
God praise the menskopp okej.
Citat från busbarn:
Exakt samma här! Dom första gångerna var jag riktigt orolig att det alltid skulle lukta så.
Ändå gången det kommer någon lukt alls är när jag typ sovit med den och sedan glömt att jag haft i den så gått med den ett dygn. Då luktar den liiiite
Två saker!
1.Vad gör jag för fel om jag känner koppen? Tar inte ont eller så, men känns att den är där.
2. Den glider upp? Tycker den känns öppen, men ändå hålls den inte på plats.
Första mensen jag använder kopp. Gillar tanken med den, men so far är den inte så magisk.
^ Kanske den sitter för långt ner? Annars kan det vara "svansen" du känner av, funderar på att klippa av min för jag fattar inte riktigt varför den existerar.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet