Menskoppen
Citat från Absoluts
Citat från Mitzuku
Citat från Sacrifize
Citat från Pappa
Ja, alltså.. Måttstrecken. WHYYYYYYYYY
Har tänkt detsamma, ska det påminna om något upphällningsmått eller vad är grejen?
men är det verkligen måttstreck? för jag ser inga volymenheter nånstans, det står ju inte typ "50 ml" (ingen aning om det är rimligt, jag är dålig på det där med volym) vid ett streck och "60 ml" vid ett annat.. jag tror det mer är för "greppet", om man kan kalla det det. Alltså, dels att den ska hållas på plats där inne, och dels att man ska få ett bra grepp om när när man ska ha ut den liksom. Tror jag.
det står väl ml? O:
nääe, inte på min iallafall.. o: Och jag tycker att dom strecken är väldigt bra för greppet iallafall, så den funktionen uppfyller dem ju. Och sen angående stå-på-huvet-grejjen, så, alltså, det händer inget speciellt. Ställer man sig på huvet så hamnar det väl i "taket" lol. Sen åker det ju tillbaka bara och hamnar i koppen igen x)
Hur beställer man? Vill lätt ha en sån!
Alltså jag tycker dom verkar så enormt obekväma och inte speciellt smidiga. Man måste väl hålla på och göra rent efter varje gång? Är det inte lättare med bara en helt vanlig tampong då? o:
Citat från Saken
Alltså jag tycker dom verkar så enormt obekväma och inte speciellt smidiga. Man måste väl hålla på och göra rent efter varje gång? Är det inte lättare med bara en helt vanlig tampong då? o:
Alltså, krångligt och krångligt. Bara att skölja av med lite vatten och tvål liksom o: visst, man kommer faktiskt få lite blod på fingrarna, men det är inte så farligt.
och obekväm är den verkligen inte, känns inte alls över huvud taget, om den sitter rätt! Kan vara lite trixigt i början att få in och ut den smärtfritt, men det fattar man så småningom. Man får liksom vika ihop den, så blir den bara lite större än en vanlig tampong, men eftersom den är blöt sedan tvätten så går det finfint!
Smidigt är det också tycker jag, man kan ju ha dem inne i många timmar utan problem. Själv har jag en sådan period att om jag skulle använda tamponger skulle jag få byta varje halvtimme.. Men inte med denna!
i love it
Är nice. Svårt att få in och ut. Har dock bara använt den under en vecka.
Kunde de inte komma på något bättre namn än Menskoppen (om den nu heter det)? Något coolt vore bättre, typ....... VampireDinner eller något.
Måttstrecken är till för att se hur mycket mens man har, om den strular eller något kan man säga till läkarna exakt hur mycket man har. :)
Skulle aldrig våga sätta in den. kom nyss ut ur min fobi mot tamponger så liksom xD
Frågan är: Tar man ut den när man ska uträtta sina behov? Och ska man byta den som en tampong eller kan man ha i samma under hela tiden man har mens?:S
euw..
Citat från Jeltsin
Frågan är: Tar man ut den när man ska uträtta sina behov? Och ska man byta den som en tampong eller kan man ha i samma under hela tiden man har mens?:S
Nope, urinhålet sitter ju ovanför slidöppningen, så det funkar finfint att ha den kvar. Man byter den inte heller, det är samma under hela perioden, dock tar man ju ut den och tömmer den ibland liksom.
Citat från potter
Citat från Absoluts
Jag hade fan varit rädd att det skulle läcka :S
Och hur blir det om man typ ligger ner eller står på huvudet? Rinner det tillbaka då? Haha :c
Händer absolut ingenting, det stannar kvar uppe i slidan ändå. Inget läcker ut eller har sig, det far bara upp i "taket" lol, och sen tillbaks i koppen när man rätar upp sig igen.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet