Mass Effect
E_Schwartz
Kille, 35 år
Citat från Undulaten
Visst är det så. Man har väl lite för mycket moral i sig för att skjuta folk i huvudet och vara onödigt arrogant.
Precis allt med tvåan verkar bättre (jag tror visserligen att huvudstoryn inte kommer vara lika episk, men sidouppdragen kommer nog kompensera det genom att vara bättre än senast). Man blir nästan lite fnittrig, nu när man t.o.m kan köpa akvarie fiskar till skeppet. En såndan liten sak bygger ju på känslan av att man är en del av världen, även om det bara handlar om att pynta sitt akvarium.
Okej, min moral fallerade lite där!
Det första jag tänkte på var "Jag ska proppa akvariet fyllt med fisk och sen slänga i en köttätande jävel!".
Jag har faktiskt inte läst ett dugg om historian, för att inte förstöra upplevelsen.
Vet i princip inget om storyn, utom vissa bilder och en och en annan trailer som inte fokuserat på storyn så mycket.
DiMON
Kille, 33 år
Nån som har hört/sett nåt om Jorden i Mass effect 2??
AWESOMENESS
Kille, 34 år
Citat från Undulaten
Jag föredrar att spela som "god". Det ger mig mer inlevelse i storyn att göra beslut som känns mer verklighetsbaserade till vad jag hade gjort på riktigt. Men visst är det förbannat tillfredsställande att slå till den där intervjuaren på käften också.
Själv gör jag oftast det som jag själv skulle gjort. Jag är väl helt enkelt en ond person rakt igenom. Dock tyckte jag lite synd om ens största fanboiii95 när jag skrämde skiten ur honom.
cr0w
Kille, 32 år
Citat från Undulaten
Citat från iDru
Citat från AWESOMENESS
Jag skulle också börjat med 1an först. För övrigt spelar jag också ond i alla biowares spel. I find it more amusing.
Who does not?
Jag föredrar att spela som "god". Det ger mig mer inlevelse i storyn att göra beslut som känns mer verklighetsbaserade till vad jag hade gjort på riktigt. Men visst är det förbannat tillfredsställande att slå till den där intervjuaren på käften också.
Att vara ond är med tillfredsställande, eftersom jag hade gjort vissa av dem sakerna xD
cr0w
Kille, 32 år
Yep.
Då har man impulsköpt Mass Effect 2
Både glad
Och inte så glad...
kapnobatai
Kille, 35 år
Bättre än ettan, men långt ifrån så bra som det hade kunnat vara.
HERPES
Kille, 30 år
Har 2:an
FULL OF WIN
Allt är mycket bättre än ettan, det ser snyggare ut, och är smartare.
Älskar det :D
DiMON
Kille, 33 år
ÅÅH!! Får inte mitt förens nästa freda :((((
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet