Människoliv, värde?
Begriper som sagt fortfarande inte hur vissa människor kan sitta och sprida sin äckliga propaganda om att djurplågare, pedofiler osv. skulle vara mindre värda. Jag försökte få en idiota på detta forum att fatta det men han kunde inte ens försvara sina argument, han bara "ja vet inte" när jag frågade vad dom skulle ha för straff istället för döden.
Asså jag orkar inte ens fundera över en sån sak idag.
Vaddå? Hur svårt kan det vara? För att ta ett exempel, en pedofil som gillar att knulla 5 åringar lika mycket värd som en frisk människa? Det säger sig självt.
Ett liv har inget existentiellt värde.
Citat från Gewaltsam
Vaddå? Hur svårt kan det vara? För att ta ett exempel, en pedofil som gillar att knulla 5 åringar lika mycket värd som en frisk människa? Det säger sig självt.
Okej nej det tycker jag ju inte. Men jag har ingen som helst lust att fundera över en sån sak. Känns liksom inte rätt att sitta och värdera hur mycke en människa är värd.
Citat från Yuzo
beror på familjemedlem, vem som skulle uppskatta livet mest, hur många som skulle kunna få leva i slutändan
--------------------------------------------------------------------------
jag tycker alla sätter värdet på sitt eget liv. En del värdesätter inte livet särskilt högt, jag själv har ett extremt högt värde på mitt liv
Beror absolut på.
Vi fick ett test av en vikarie (det var en tankeställare och alltså oseriöst, självklart) för ett par månader sedan när vi skulle rangordna olika folkslag i världen från 1-10 i viktighetsordning. Jag skrev ett på alla. Varken kan eller framför allt vill prioritera människor på det sättet. Visst om det är någon jag har en relation till, men det skulle ändå kännas hemskt.
De flesta människor är väl lika mycket värda antar jag, bara inte alla i mina ögon.
Det är subjektivt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet