Mainstream att hata mainstream musik?
Ja, det är töntigt att gilla band som är mainstream? Vad trodde ni?
Grejjen är ju det att det finns många människor som gillar band bara för att många andra gör det... Och DOM hatar jag... Har blivit sjukt ofta när man diskuterar musik med folk och frågar vad dom tycker är bra med ett band som man får höra "ööööh... Jag vet inte dom är bara bra" och dom inte kan ett piss om bandet D:
problemet är att om man enbart lyssnar på mainstream-musik att du egentligen lyssnar på det andra säger till dig att lyssna på.
Citat från mondaysux
Citat från Stvrmzeit
Citat från mondaysux
Eller så gillar man just dom banden? Måste ju finnas en anledning till att många lyssnar på dom trots allt.
Den anledningen är nog för att folk är dumma och föredrar pissmusik för massan.
Suck...
Ja, säger detsamma! Tyvärr vet folk i allmänhet inte bättre.
Green Day är jävligt mainstream för mig.
Folk tycker säkert att jag inte är nåt "äkta" fan av banden jag lyssnar på, bara för att jag inte orkar lyssna på alla låtar de nånsin gjort. Jag lyssnar bara på de mest populära låtarna bandet gjort (kan man kalla det mainstream? Skit samma, nu gör jag det ändå).
Tycker det inte är nåt fel med att bara lyssna på de låtar som sålt mest. Anledningen till varför de sålt mest, är ju faktiskt för att just de låtarna är de BÄSTA! Så då jag fattar inte varför man måste lyssna på alla gamla och trista låtar från när bandet var helt outvecklat, för att få klassas som ett "äkta" fan.
De enda banden/artisterna jag lyssnar på som jag faktiskt gillar de gamla/minst populära låtarna mest med, är Kent, Mando Diao, Timo Räisänen, Green Day och The Ark.
Jag lyssnar på bara The Pretender med Foo Fighters, förtjänar jag att stenas då? -.-
Vem bryr sig om vad som är mainstream? Jefferson Airplane är världskända och tjänade stora summor pengar, men det gör inte deras musik sämre.
Så länge det inte handlar om att anpassa sitt sound för att tjäna mer pengar så bryr jag mig föga. Man lyssnar på det som låter bra.
Om man undviker populära band och lyssnar på band som ingen annan lyssnar på är man unik snöflinga... eller?
Allting är mer eller mindre mainstream.
Jag blev lite smått ledsen när alla påstod att lostprophets-Rooftops var mainstream för att "alla fjortisar lyssnade på den"
Spela roll om man lyssnar på mainstream musik, eller musik som någon annan lyssnar på etc. Imo så ska man lyssna på det man gillar, även om det är mainstream. Jag gör ungefär samma som SillyJokes, lyssnar bara på de låtarna jag gillar (Oftast de mest populära).
Så typ, break free och lyssna på det du gillar. Inget fel med det?
Ibland undrar jag vad som får folket som klagar på "mainstream-musik" att tro att musiken de gillar är så himla speciell.
på den här sidan är det häftigt att vara så alternativ som möjligt. bara intalat sej att man är cool om man lyssnar på den skräpigaste undergrounden gjord av 4 muppar som lärt sej spela snabbt och skrika högt
mainstream för mej är artister som styrs av skivbolagen att spela så cashen ska komma in
Endless thread. Assholes will be assholes, att diskutera mainstream är helt omöjligt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet