Magic The Gathering!
Ja. Det enda som är synd med Preordain är att det är en sorcery!
Men ja, en sak är säkert, det ska börja sparas till fetchländer och sedan så att man kan köra dual länderna!
Jace
What are you... doing?
Cards go into hand, no graveyard.
Plis
Spend 4 mana to mill yourself for one?
Wizards plis explain T_T
Meh, de kände väl att de fick göra en dålig Jace för att väga upp för Mind Sculptor.
Sen så är det nog väldigt mycket flavour inblandat i det, Guildpacten är ju till för alla så att eh, därför fick vi en dålig Jace.
Jag behöver lite perspektiv. Någon som anser att M15 är värt att köpa jämfört med tidigare core-set?
Ja det tycker jag
Hitills så gillar jag de korten man sätt än så länge. Tror det blir kul att drafta.
Och så kommer vissa rares få högre priser då de är designade av spelutvecklare med mera.
Det är många som vill ha aggressive mining bara pga att de älskar mine craft
Det är nog mer värt än de andra, ja. Rätt schyssta Planeswalkers (förutom den nya Jace) och Ob Nixilis, Unshackled blir nog en rätt schysst bomb i draft och limited.
Sen att painländerna reprintas tycks om!
Bara ge mig painländer fast att motståndaren får två liv istället. Because to hell with samlingsvärde baserat på spelvärde.
Liten fråga till ni som också spelar legacy.
Åsikter om Sinkhole?

Citat från Glerhjarta:
Liten fråga till ni som också spelar legacy.
Åsikter om Sinkhole?
Bild: http://www.cardkingdom.com/media/images/products/standard/64225_1.jpg
Jag och två andra legacy/vintage spelare provade Sinkhole rejält för ett tag sedan. Tyvärr så kom vi fram till att med det nuvarande metat så gör inte kortet i sig själv så extremt mycket, även i rätt lek. Det finns mycket bättre disruption samt så brukar inte legacy staples vara så enormt mana heavy vilket gör ett land mer eller mindre värdelöst.
Min åsikt är att den är ett bra kort men det finns tonvis med bättre svarta grejor. :)
Plus alla lekar som älskar att ha land i gravhögen.
Lite som jag trodde.
Jag funderade på det som ett "budget" alternativ till Wasteland, tillsammans med Tectonic Edge.
m15 kommer bli det ballaste coresettet på lääääääänge!
Gillar också det som händer där, många fina och spännande kort har visats hitills! och man blir ju lite hypad eftersom de 5 pain landsen som reprintas är zendikar fetch land färgerna, vilket lite smått tyder på onslaught fetchlands i Khans? sen så skulle det ju kunna vara future sight eller shadowmoor korten också men de där fetchlandsen behöver verkligen en reprint!
Ob Nixilis promotear teorin om fetch ännu mer så man kan alltid hoppas!
Well, om det spoilas att det kommer fetchländer i Khans så vet jag måååånga som kommer att förhandsboka några lådor.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet