Lytro Light Field Camera - Fokusdödaren?
Företaget Lytro kommer under tidigt 2012 börja skeppa ut sin kamera som tar hela bilden i full fokus för att sedan låta användaren själv lägga fokus var som helst i bilden, om och om igen. Något de kallar för "Living Pictures".
Kameran kommer som sagt börja skeppas ut i början av 2012 och är riktad till den vanlige konsumenten med sitt pris på $399-$499. För tillfället kan man bara förhandsboka den till USA och den fungerar bara till OS X.
Jag kan själv inte mycket om kameror så säg till om jag skrivit något som inte är korrekt. Tror att tekniken och det låga priset kan göra kameran väldigt omtyckt då den verkar vara väldigt enkel att hantera för att få snygga bilder.
Men jag håller med snacket som många kör, den riskerar att skada fotokonsten.
Jag själv är mest sugen på att se hur denna tekniken kan användas i filmkameror i framtiden.
Photonerds Y U NO WRITE IN THREAD!?
Något man kan göra i Photoshop, fast kanske inte lika snabbt.
Nä, men det var inte så värst häftigt direkt. Tar det inte bort lite av det roliga med fotografering också?
Helvete vad den där ska förslöa framtidens fotografering. :/
Fan va meningslöst. Tar ja en bild på festen med min iPhone kommer allt i fokus också och de går bra mycket snabbare än att hålla på och klicka på alla moment
Citat från RobbanMurray
Fan va meningslöst. Tar ja en bild på festen med min iPhone kommer allt i fokus också och de går bra mycket snabbare än att hålla på och klicka på alla moment
Fast tydligen så äre ju skillnad på denna tekniken och att få "allt i fokus" med någon annan kamera, denna ska ju ge total fokus överallt i bilden?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet