Lolita (stilen)
Tycker det är sött.
För sött.
Kan förstå det jag, dyrt är det som sagt :P
Tycker det är jättesött och fint men är ingen stil för mig då jag inte orkar lägga ned tid och pengar.
Men för de som håller på med stilen, go for it!
Tycker bara Gothic Lolita ser okej ut i vissa lägen, resten tycker jag är sjukt fult.
Är väldigt intresserad av lolitamodet. Klänningarna är väldigt intressanta! Jag sitter ofta och kollar in webshops med kläderna. Det är visserligen ingenting jag själv skulle ta på mig. Snyggast tycker jag nog att det är med "vanlig" lolita, den mest barockinspirerade.
Citat från MELKERr
Är väldigt intresserad av lolitamodet. Klänningarna är väldigt intressanta! Jag sitter ofta och kollar in webshops med kläderna. Det är visserligen ingenting jag själv skulle ta på mig. Snyggast tycker jag nog att det är med "vanlig" lolita, den mest barockinspirerade.

Jag brukar också sitta kolla in webshops ^^ Om du gillar mer vanlig och barockinspirerande så har du kanske kollat in Metamorphose eller Victorian maiden? De har en del sådant, om jag fattat dig rätt :)
Kläderna är väl fina, men det är sällan någon faktiskt ser bra ut i dem.
Lolita är inte min grej, helt enkelt. Less is more, liksom.
Är ingen lolita men jag har en svart lolita klänning som jag fick från en släktings resa från Japan. Rätt fin.
Skulle vilja ha en lolitaklänning bara, fast utan alla tillbehör. Gullig stil imo, men verkar asdrygt och obekvämt att gå runt i hela tiden.
Rätt opraktiskt på sommaren också tror jag. Speciellt på stranden. ._.
Jag klär mig lolita då jag känner för det, men har typ bara bodyline :( har 3 metamorphose saker & 1par SS skor, 1 Sweet pinku kjol & 1 ETC tröja, annars är allt bodyline. Men det går också! Då man känner att man inte vill lägga ut typ 1000 på en klänning så är ju just bodyline ett bra val där man kan få rätt okej klänningar för 400!
Jag har klätt mig lolita då & då i snart 2 år. Men jag skulle nog inte kunna klä mig det till vardags hela tiden, skulle vara för jobbigt då man måste vara rädd om kläderna och så :/
Citat från PONG
Skulle vilja ha en lolitaklänning bara, fast utan alla tillbehör. Gullig stil imo, men verkar asdrygt och obekvämt att gå runt i hela tiden.
Rätt opraktiskt på sommaren också tror jag. Speciellt på stranden. ._.
Tja, det är ju inget som säger att man måste ha alla tillbehören, jag har iaf inte så jättemycket tillbehör. Vissa klänningar är helt enkelt finare utan en massa tjoss till.
Och ja, det är skitdyrt och ganska obekvämt ^^; Sommaren är temejfan hemsk D: Men då kan man ju klä sig lättare, det är inget som säger att man bara måste klä sig i klänningar med underkjol, lolitastilen är bra mycket bredare än vad man kan tro vid första anblicken :)
ts: sluta citera bilder.
Jag älskade lolita typ 2007-2008, haha. Det känns som att de flesta lolitorna i sverige inte riktigt passar i stilen, men sen finns de ju såklart de som bär upp den skitbra. Hm... nä, lolita gör sig nog bäst i Japan.
Jag tycker stilen är söt.. Och det är absolut inte jag men man ska ju tänja på gränserna.
Min student klänning :D
|
|
V
http://www.milanoo.com/White-Sleeveless-Lace-Cotton-Gothic-Lolita-Dress-p49428.html
jag älskar lolita !
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet