Linux
RockQueen, zök efter banshee, rythmbox, vlc, eller bara media.
Har redan rythmbox, men det funkar inte heller. Men ska kolla upp de andra! Hade vlc förrut när jag hade windows som operativsystem, funkar det även till Ubuntu?
RockQueen: Ja!
Vad menar du med "funkar inte" ?
Det går inte att starta igång några låtar :c
Funkar super, Tack!
Någon som har koll på varför internetanslutnings-ikonen försvinner? Blir tokig får starta om datorn hela tiden, finns det något annat sätt att ansluta förutom via ikonen i högra hörnet?
Citat från RockQueen
Någon som har koll på varför internetanslutnings-ikonen försvinner? Blir tokig får starta om datorn hela tiden, finns det något annat sätt att ansluta förutom via ikonen i högra hörnet?
Troligen för att drivrutinerna till ditt nätverkskort är lite keffa. Vill du bara starta om ditt nätverkande (debian/ubuntu)
$ sudo /etc/init.d/networking restart
eller så kan du manuellt ansluta (jag antar att eth0 är ditt nätverkskort)
$ sudo dhclient eth0
kör du trådlöst kan det bli knivigare. men säg till då.
Jag har 3 mobilt bredband, haha typ det enda jag har koll på.
Okey! :D
Ubuntu 11.04 släpptes idag!
Jag har testat betan, den sög. Nu skall jag ge mig på fullversionen.
Kör GNU/Linux på tre datorer här. 2 x Debian + 1 x Ubuntu. Vill helst köra Multics.
Det enda jag kör [på desktops/servrar] här, Windows dog för något/några år sen och jag har inte orkat fixa sen dess.
Stör mig på Linux licens och rent allmänt Torvalds som verkar vara en stor menstönt, men vad gör man. Om jag skaffar en X220 lägger jag nog in FBSD eller något på den. Linux är rätt suspekt.
EDIT: lite till.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet