Letar du band eller medlemmar till band?
Gitarrist och sångare här!
Söker Indierock band i Göteborgsområdet. Söker i stil med the Hives, the Killers, Coldplay och Death cab for cutie(inte riktigt indie men...), Arctic Monkeys, Muse o.s.v.
Skicka PM eller adda mig på facebook: Tobi Aiden Arnvidh
Söker någon som är grym på gitarr och som vill starta en duo i stockholms trakten!
söker en basist i närheten av Motala till ett hardcoreband. PM om du känner dig intresserad
Basist/gitarrist i Lund med disel i fingrarna letar befintligt band eller folk som vill börja lira i lokal. Metal, alternativt reggae/ska :)
Musiker sökes till ett nystartat bandprojekt i Stockholm.
Musiken är influerad av stilar som Post-rock, Math-rock, Post-punk, Shoegaze och Grunge.
Jag har skrivit låtar och spelat i band i flera år och spelar för nuvarande i bandet Novembervägen.
https://www.youtube.com/watch?v=JPlavH38zc0
Jag är 24 år men åldern spelar inte så stor roll.
Är du duktig på ditt instrument och gillar stilarna jag nämnt så är du välkommen att höra av dig. Viktigt är att du har tid att över att repa och har respekt för musik som proffesion och förstår vilket engagemang som krävs.
Helt ser jag gärna att både killar och tjejer hör av sig.
söker ett band som spelar metalcore-deathcore i närheten av borås, growlar/screamar
annars söker jag band medlemmar har replokal och instrument redan. pm om du är intreserad:)
Söker några i Stockholms trakten som vill lira rolig metal, typ:
Karnivool, Twelve Foot Ninja, Porcupine Tree. Mastodon, kanske Ill niño.
Alltså alternativ metal blandat med annan musik, kan vara jazz, fusion, latin, elektroniskt, funk osv.
Det är något jag alltid velat göra, bara experimentera med musik.
Någon?
Någon runt Halland, göteborg-borås eller norra skåne som kan tänka sig att börja lira eller något band som behöver/söker gitarrist!? Jag kan spela lite allt möjligt men mest intresserad för rock, grunge, hårdrock eller helst Thrash, Death och/eller melodisk death metal! Helst inte core och absolut inte deathcore!
Jag bor i Stenkullen, närma tågstationen, så kan lätt ta mig in till Göteborg.
Min dröm är att kunna leva med musik; skapa och spela musik med likasinnade människor.
Jag har gitarr (el samt akutisk) som huvudinstrument och har spelat det i runt 4 år. Skriver mycket eget men gillar också att spela och lära mig andra bands låtar.
Det jag vill spela mest är Metal! Heavy, Progressive, Thrash, Melodic, Groove och Death är mina favorit stilar. Men jag kan lätt tänka mig att spela annat.
Influenser såväl som favoritband, i ungefärlig ordning, är:
Megadeth, Metallica, Annihilator, Opeth, DragonForce, Dream Theater, Onslaught, Tenacious D, Avatar, Porcupine Tree, Steven Wilson, Mike Oldfield, Arch Enemy, Amon Amarth, Lamb of God, Slayer, Anthrax, Testament, m.m.
Jag har stark erfarenhet och kunskap inom inspelning, mixning och produktion av musik, jobba i studio och hantera mixerbord och andra ljudapparater. Kan också sjunga och göra aggressiva vocals, om det önskas.
Gå gärna in på min YouTube kanal och kolla lite på vad jag har och håller på med: http://www.youtube.com/TheCrimzonAE
Någon i Örebro-området som är sugen på att spela lite slamdöds? Är själv gitarrist och för övrigt så vill jag inte ha två gitarrister. Annars så vet ni nog vad jag söker: Nån som spelar bas, trummor och nån som har ett riktigt slappt rövhål till mun som kan göra toalettljud, utan pitch shifter. Hör av er på PM. Xoxoxo ;)
söker efter en basist till ett nybildat band i götet.
Vi har strax färdigt material för en single och ska strax efter det släppa en EP.
Vid intresse så kan jag skicka lite material så man kan höra.
Vi spelar melodisk progressiv metalcore om man ska vara petig.
Hör av er på dpez84@hotmail.com
Nån som vill starta skriko-band i södertäljetrakten?
Skövde
Spelar gitarr och Skriker. Spelar det mesta.
Söker people i Umeå som vill starta rockband, hade tänkt mig killar och tjejer mellan åldrarna 13-18.
Jag har grundkunskaper i Gitarr, Piano, Trummor och bas men jag siktar på att sjunga
eftersom jag lagt ner mina 8 senaste år på sånglektioner. Jag skriker tyvärr inte, men
är jävligt glad om någon som kan sånt vill vara med i bandet eftersom att jag då siktar på
allt mellan poprock till deathcore.
Hör gärna av er om ni är intresserade.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet