Läsa vid Universitet eller Högskola
Idag var introduktionen, jag klarade mig. Efter det så fick jag ett sms, min kurslitteratur hade kommit.
Nöjd som satan.
Fösta föreläsningen nästa vecka! wooohh!
Jag har frickin' PROV på måndag, hahaha. Det första jag får göra i min kurs, liksom.
Inget värmer mer än att bli bedömd direkt, höhö.
Alltså jo, det fattar jag ju såklart. Diagnostiskt antagligen, liksom. Men det känns ju ändå sådäääär att det absolut första man har - innan första föreläsningen ens - är "PROV KL. 8.00-12.00 STORA HÖRSALEN".
Vi hade detsamma inför vår första programmeringskurs. Det var för att kunna dela in klassen i de som hade förkunskaper och de som inte hade det. Detta var i andra läsperioden, men ändå ganska nervöst..
Jag börjar på måndag, men vi har nästan bara "introduktion" typ de första två veckorna.
funderar på att gå upp till 175% studietakt. ligger nu på 150%.
yolo, typ. någon annan som läser mer än heltid?
Läser 150% och har gjort det innan.
Det är inte så farligt. 200% funkar om man inte har mycket obligatoriska grejer så man kan lägga upp eget schema.
Citat från kaktusfikon
funderar på att gå upp till 175% studietakt. ligger nu på 150%.
yolo, typ. någon annan som läser mer än heltid?
Yes, jag kommer läsa ett basår i fysik parallellt med mitt program i höst, så det blir 150% för min del.
Har äntligen blivit indelade i grupper och därmed fått ett schema. Första två veckorna känns sjukt chill!
På måndag drar allt igång ordentligt, och till på onsdag ska man ha läst cirka hundra sidor allt som allt, vilket jag tyckte var rätt lagom innan jag såg att det var i dom böckerna som inte kommit från adlibris än. Så sjukt typiskt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet