Läsa vid Universitet eller Högskola
Så jag kan inte skicka studieförsäkran virtuellt? Hur tusan får jag ens tag på studieförsäkran? Sånt skickas ju väl in samma vecka som en ny termin startat?
Finns inget jag kan göra under kategorin "Lämna studieförsäkran" på CSN's hemsida :(
Under "Hjälp" står det
"Studerar du i Sverige kan du lämna din studieförsäkran tidigast sju dagar före den första dagen på perioden. Om du fått studiemedel för två perioder, får du lämna din studieförsäkran för period 2 i samband med att den perioden börjar."
Wewe: Jag fick hem ett brev från CSN med en kod som skulle användas vid studieförsäkran.
Citat från Rassilon:
Det är ju ganska litet, så det är inte så mycket studentliv att tala om. Kårpuben lockar tyvärr inte så mycket folk när det inte är nollningstider. Men de som är involverade i kår/kvasiföreningar osv. verkar ha kul med det.
Det finns inte så mycket uteliv i övrigt heller för den delen. Hemmafest är bäst för min del.
I Karlskrona är skolan bra. I alla fall så har jag trivts utmärkt med min utbildning på BTH.
Har dock ingen aning om hur det är i Karlshamn (det är väl fortfarande där Digitala Spel håller till?)
Ah.... Tur att man isåfall ska ner till nollning ^^
Jo, det är i karlshamn det är. Har aldrig varit så söderut i sverige förut så jag har ingen aning om hur det ens ser ut där.
Har någon gått på VBU i Ludvika?
* Skicka ett mail till professorn angående hjälp med en övningsuppgift, kl 23:25
* Få svar kl 23:30
Vad i helvete, haha. Salberger är fantastisk.
Någon mer än jag som inte får CSN förrän 1 september? :/
^ Yep. Jag tyckte att det var lite märkligt, men men.
Kommit in på internationella samhällsvetarprogrammet på LNU i Växjö. Känns som en låtsaslinje. Kan man hoppa av nu?
Du kan alltid maila/kontakta på annat valfritt sätt och tacka nej till platsen.
Alt. hoppa av om du redan har börjat.
Hur mycket lider era plånböcker den här terminen? Jag är så jävla lättad, hah, efter en vår där jag fick spendera ca 9k allt som allt känns höstens lista EXTREMT blygsam.
har fortfarande inte fått min kurslitteraturslista :(
Molly: Hela terminen? 1200 kr ungefär. 3 st böcker varav 2 st kostade mindre än 300 kr styck, den tredje 654 kr. :)
Mitt första kvartal: 1263 spänn på kursliteratur. Waow.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet