Läsa vid Universitet eller Högskola
Jag finner det rätt fascinerande att fastän det råder stor brist på lärare och särskilt lärarstuderande, så känns det som att hälften av alla högskolestudenter som jag känner till studerar till just lärare.
Lärarstuderande brukar det väl aldrig vara brist av, tvärt om på vissa ämneskombinationer. Det är dock väldigt läskigt att det på Umeås lärarprogram började EN matematiklärare för gymnasiet och inga i natur- eller samhällsvetenskap (som förstaämne), men väldigt talande för hur det ser ut just nu. Det finns ett överflöd av lärarstudenter i engelska och svenska, men studenter som fullföljer sina studier och faktiskt blir yrkesverksamma råder det dock stor brist av. Tror främst det beror på yrkets ganska kassa sociala och ekonomiska ställning i samband med att den sittande regeringen inte gör det lätt att arbeta som lärare. Jag har tre terminer kvar till jag tar examen som gymnasielärare i svenska och historia. Då har jag pluggat i drygt 5½ år för att sedan behöva ta ett mentorsår som eventuellt faktiskt ger mig min legitimation. Då får jag en ingångslön på (i snitt i Sverige) ca. 21000 / månad.
Just nu vet jag inte ens om jag tänker arbeta som lärare. Det är otroligt kul att arbeta med det jag är utbildad till: lärande. Dessvärre så är det kanske 20% av vad jag faktiskt kommer arbeta med. Den romantiska idealbilden av lärare och läraryrken är en lögn och det inser nog många som börjar på programmet, och klarar inte av det.
Sätter ett B på första tentan, I'm pretty fucking pleased with myself.
^ Bra jobbat! :)
Jag hatar att vi måste vänta tre veckor innan vi får reda på om vi blev godkända eller inte. Vill veta nuuuu :(
Fick tillbaka första tentan för terminen (historia för lärare). Min vän J. skrev 20 sidor, jag skrev typ sju.
Vikten av att kunna fatta sig kort. Boom, första delkursen avklarad och totalt 30hp inkasserade den här terminen.
Apropå rättade tentor. Vår studierektor kom in på en föreläsning och bad om ursäkt för att tentamensresultaten var så sena. De hade dock flera dagar kvar innan deadline. Jag har pluggat vid olika universitet sen 2008 och något liknande har fan aldrig hänt. Så jävla roligt att plugga på en institution där saker fan funkar.
VILL BARA SKJUTA HEROIN OCH SLÅSS OCH DANSA NAKEN.
ah typ så jag känner mig efter att ha suttit en hel dag med skriftliga inlämningsuppgifter. den dryga sortens sådana, alltså.
Citat från molly
Citat från summerjam
Jag hatar att vi måste vänta tre veckor innan vi får reda på om vi blev godkända eller inte. Vill veta nuuuu :(
Du väntar också på lingvistiktentan från den 4:e, eller hur? Jag har kollat Ladok typ tre gånger varje dag hahaha.
Ja, precis haha. Jag har för mig att de sa att de skulle försöka få in den tidigare men det verkar ju inte så...
^ Nu finns resultaten på Ladok!
Fuck yesssss. Tror INTE det gick riktigt lika bra på dagens tenta dock, usch.
Ja, såg det direkt efter jag kommit hem från tentan haha :) Bra gjort Molly! :) Jag är glad att jag ens fick G på min alltså, hade ingen som helst lust att göra om den alltså. Känns helt okej ang dagens tenta också, men kommer knappast få VG på den heller, men det gör ju inget eftersom jag ändå inte kan få VG på kursen nu liksom.
Citat från heroinkick
Jag förstår folk som vill läsa, men det måste vara en jävla massa arbete, men lycka till.
det är det, men jag sätter det gärna i perspektiv: pluggar hellre något jag tycker är awesome än att behöva åka till något drygt jobb varje dag.
summerjam: Jag kan fan ha sabbat mitt VG idag i så fall. Vet inte varför pluggandet inte satte sig this time. Jag är liksom ganska så ointresserad av fonologin och fonetiken, jämfört med det vi hade på förra tentan :( När jag suttit och bokpluggat så har det mest känts "WHO FUCKING CARES WHERE THE LARYNX IS". Nåja, bara man blir godkänd, right? Får ladda om tills på torsdag, haha. Tack förresten!
Äsch, du behöver ju bara ha VG på 50-60% (tror jag det är iallafall) på tentorna för att få VG i kursen, så ditt borde ju vara kirrat nu ändå :) Hahaha men typ så kände jag också, när har man användning av att man vet att b är en voiced bilabial stop liksom? Oh well, nu är det gjort och vi får hoppas att vi inte behöver göra omprov. Känner att uppsatsen kan gå lite hur som helst, beroende på vad vi får för topics... Måste köpa en bekväm penna haha.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet