Läsa vid Universitet eller Högskola
Missade anmälan till min första tenta /öh he he......
Helt rätt inställning! Man skall ju plugga för tentan, inte för att lära sig!
Heja!
vad ska du göra annars då, få U i kursen?
Det börjar sannerligen bli tentaperiod nu. Har tenta imorgon på världshistorien ~7000f.Kr. - ~1300 e.Kr.
Lagom tidsspann.
Vad menas?
Jag kommer ju skriva "omtentan". Ser ingen vits med att skynda sig att plugga i onödan
melilot: Antar att du pluggar på SU nu och helt seriöst så tycker jag att du ska gå dit på tentan.
Det finns oftast plats då tentasalarna är stora, och det enda du behöver göra är att prata med de som delar ut tentan så registrerar de dig på plats.
Är värt att gå på första tentan, för då får du se 1) formatet och 2) frågorna.
Om du verkligen tycker det är kört, gå dit och bläddra igenom tentan men blanka ELLER så skriver du så mycket som du tror att du kan. Då vet du på ett ungefär vad du inte kan och vad du ska plugga på till omtentan.
Folk har redan börjat med tentor och grejer alltså? Jävlar vad tidigt, vi har vår första om 3½ veckor.
Har man 7,5-poängskurser så är det tentor ofta. Åh de ljuva 7,5-poängskurserna.
Vadå 7,5 :< Äre skillnad på poäng och poäng? Snackar vi inte HP nu?
Jojo, högskolepoäng som högskolepoäng. Tror Reviendra menar att om man pluggar 7,5hp-kurser med en examinerande tenta på kurs så har man fyra tentor per termin, medan någon som läser 15hp-kurser har två, 30hp en. Om man läser 100% alltså.
Vi brukade ha massa konstiga kurser som låg på typ 3hp och sånt. Tentor och skit hela tiden.
Beror ju helt på vad man har för betyg, vad man vill läsa och var man vill göra det någonstans
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet