Koncentrationslägren i Grekland
"Grekland har aktiva koncentrationsläger (somliga kanske fegt vill säga uppsamlingscenter eller annat dylikt nyspråk) flera stycken. Än så länge har ca 5.900 personer fängslats utan rättegång, åtminstone om man lägger ihop de officiella siffrorna från de olika lägren. Lägrens första tilltänkta uppgift var att stoppa och hålla kvar invandrare, men dess syften expanderades snabbt. Nästa offer var missbrukare.
Därefter började myndigheterna leta efter och fånga in sexarbetare, som under tvång blev HIV-testade, offentligt förnedrade och sedan inlåsta. Tyvärr utökas listan över vilka som staten ser som ett problem som måste tas hand om på detta sätt. Nu jagar de transpersoner. Det hela kallas Operation Zeus. De siktar på att undanröja samhällets svaga och det finns kraftiga undertoner av rasism, könsrelaterat hat och homofobi. De grekiska myndigheterna har gått ut med en varning till alla transmän och -kvinnor att återgå till det normala. Nästa månad fördubblar de nämligen lägrens kapacitet.
Det låter sjukt. Det klingar exakt lika dant som när stövlar under det tredje rikets flagg kidnappade människor på samma sätt, eller när uniformer i USA satte personer med asiatiskt ursprung i koncentrationsläger efter Pearl Harbor. Det låter faktiskt som att något sådant inte ska kunna hända i ett EU-land. Men det är precis vad som händer. Och det är faktiskt helt väntat. Inte acceptabelt på långa vägar, men helt och hållet förutspåbart för den som ser samband mellan ekonomi och tvång.
Egentligen lyder Grekland bara order. Ordern kommer från bankväsendet och EU, den kommer från industrins ägande elit. Ordern de givit Grekland lyder: Gör allt ni kan, bara ni skär ner er budget! Gör den så liten som möjligt. Skär bort allt som kostar. Gör det som är billigast. Då och endast då lovar vi er ett lån för att rädda era statskassor från bankrutt och politiskt fiasko.
Och det är precis vad Greklands regering gör. De begår avskyvärda inhumana handlingar, förvisso understödda av människoföraktande undertoner och strömningar som homofobi, fattigförakt och rasism, för att det är billigast så. De gör precis vad bankerna, näringslivet och EU vill. För det finns väldigt få andra alternativ, och alternativen skulle se liknande ut vad det gäller graden av omänniskovärdig hantering, om de vill gå med på ovannämnda jättars spelregler."
Källhänvisningar finns i slutet av essän.
Hur kan detta accepteras? Vad hände med snacket om att EU är en demokratins förkämpe? Att liberalismen skulle rädda folket från tvång?
Läst lite grann om detta, men främst har det då handlat specifikt om illegal invandring till Europa. I serien "Kappelin i Europa"(gick i vintras, början av året) uppmärksammade Kristina Kappelin precis detta ämne i en stor del av ett avsnitt fär hon bl a var i Grekland. Hon träffade då EU:s gränspoliser(delvis samordnade och utbildade av Frontex) som vaktar de europeiska gränserna i bl a Grekland och fick se hur dem utför sitt jobb. Hon försökte även komma nära ett av dessa läger för att få kontakt med de som satt/sitter där. Hyfsat objektivt och riktigt bra inslag. Tyvärr finns det inte på svtplay, men jag är bra sugen på att se någon dokumentär eller läsa mer om detta. Särskilt när det uppenbarligen verkar handla om att fängsla så otroligt många fler än vad jag förstått det som.
Det är verkligen helt sjukt hur något sådant kan få existera. Och det är ju inte direkt ett nytt fenomen, vilket bara gör det hela läskigare och samtidigt talande för den politiska utvecklingen runt om i Europa och i resten av världen.
Bra av dig att dela med av detta här.
Grekerna har haft rätt tuffa flyktingläger i evigheter. Det är i deras fulla rätt att själva besörja med mottagandet av människor till deras land och inte upp till indignationsproffs i svensk media.
Citat från Quidproquo
blabla indignationsproffs i svensk media
jag kan fan tänka mig att bli indignerad över detta utan någon som helst ersättning.
hej det vore trevligt om du inte lade hela stycket som en länk för jag är en kompulsiv klickare när jag läser och markerar det stycket jag läser och vill inte ha 500 flikar uppe mvh. ocdbarn som nu inte kan läsa
Citat från unsterblich
hej det vore trevligt om du inte lade hela stycket som en länk för jag är en kompulsiv klickare när jag läser och markerar det stycket jag läser och vill inte ha 500 flikar uppe mvh. ocdbarn som nu inte kan läsa
fix'd
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet