Kingdom Hearts 358/2 Days
Väl medveten om att det finns en Kingdom Hearts in-generaltråd men denna dedikerar jag specifikt åt Kingdom hearts spelet gjort för Nintendo DS.
Kanske inte så många som har den men vore ändå kul att diskutera utifrån trailers och sånt som man kan hitta på gametrailers.com. So feel free to discuss i guess:
*Karaktärerna
*Storyn
*Gameplay
*Interface
*Combat
*Music
Jag tycker att spelet vore helt underbart.
OM det hade kommit till ps2 elr psp.
Ds grafiken fuckar upp hela känslan.
Utifrån trailersarna så ser allt sämre ut än COM till GBA.
Så man får ju hoppas på att dom gör om det till Ps2 som dom gjorde med Chain of memories.
För storyn verkar skit bra.
Citat från WTFACAKE
Jag tycker att spelet vore helt underbart.
OM det hade kommit till ps2 elr psp.
Ds grafiken fuckar upp hela känslan.
Utifrån trailersarna så ser allt sämre ut än COM till GBA.
Det var nice, spelade nyss ut det för tredje gången här.
Jo sant, i många cutscenes eller vad ska man säga, scripted clips. Så blir grafiken otroligt dålig och det ser fan riktigt dåligt ut, bad presentation indeed. Keyblade ser ut som ett cardboardcutout vid vissa tillfällen xD
Håller med till 100 procent att pga den begränsade grafiken på NDS, så hade detta spelet sett mycket bättre ut på en ps2 motor med ps2grafiken till kh som det alltid varit. GBA versionen av KH: COM var inte så dålig faktiskt ;) Men sant, Re:Chain of memories till mitt ps2 är nice det också.
Storyn är väl sådär, the basic khrandombatshitfest xD Väldigt mycket konstiga saker som händer och många cutscenes where you go:
Oooookay?! Like...teh fux?
Bump for great justice!
Hoppas att spelat kommer till PS2 för är så sjukt sugen på att spela det spelet. Och har dock inte någon annan konsoll än PS2 "/
HUR I HELVETE SER LUXORD UT EGENTLIGEN LOLOLOLOLOL
Har för övrigt fått ett release-datum!!!
27 september i NA och nån gång i oktober i EU, men FUCK YEAH 27 SEPTEMBER!!!!!!!!!!!!!
Xaldin då?
Citat från WTFACAKE
Xaldin då?
Xaldin ser helt okej ut, Xigbar ser åt helvete ut och Luxord ser ut som en riktigt homosexuell fashion-designer
Såhär ser box cover art ut när man beställer från japan och man kan köpa en khversion av nintendo ds lite.
Dearly Beloved <3
verkar grymt kul! Dock stör jag mig på Xion, hon verkar så damn mary sue.
Citat från Chrome
verkar grymt kul! Dock stör jag mig på Xion, hon verkar så damn mary sue.
Eh. Vad jag inte gillar med henne är att hon inte gör en så stor påverkan, inte verkar betyda något för the general plot. Klart så gjordes så KH 2 innan 358/2 days men, det känns verkligen som om det finns ett stort hål att fylla xD
Man förstår mycket bättre vad som händer om man enligt mig, spelar såhär:
KH 1
KH CoM eller Re:CoM
KH 358/2 days
KH 2.
Än att spela dom som de kom ut ;)
Exempel på wtf-moment i KH 2 som förklaras i 358/2 days "spoiler incoming":
1:25.
Axel: Two?
Man fattar antagligen inte varför Axel blir så förvånad av att se Roxas duelwielda. Man blir nog ganska förvånad över att se någon som inte är Sora, i början av KH 2, att duelwielda alls.
Sanningen är att i slutet av 358/2 days så försvinner Xion i Roxas armar och ger kraften av hennes förmåga att hålla ett keyblade, till Roxas, som då blir ungefär som Sora, senare i spelet, given the ability "Dualwieldthingy".
Så roxas kan Duelwielda pga Xion som han absorberade, och Sora kan det pga..ja, han får valor form helt enkelt.
Inget av detta förklaras under KH 2, utan nämns ENDAST i 358/2 days. Just därför tycker jag det är lite tråkigt att Xion inte får en så stor roll i storyn.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet