Killsnack.
E_Schwartz
Kille, 35 år
Jag piercade septum igår, en riktig man bör ha septum.
Det stärker bilden av att man är en stor och stark tjur!
Brööööl!
Bild högst relaterad:

Cornis
Tjej, 35 år
Citat från SnappleBapple
Citat från Cornis
Vad är viktigast, snygg kropp eller snyggt ansikte?
Pratar du om män eller kvinnor?
Spelar mindre roll. Partner överlag.
E_Schwartz
Kille, 35 år
Citat från Paganblut
Jag skulle dock verkligen inte passa i septum. Tatueringar är dock något jag ska fylla min kropp med när jag blir arton!
Det är luuuuugnt.
Du käkar djur som har blivit dödade av en industri i liknelse som en stor fågel som äter massa mat och spyr upp den i små skålar som ges till en stor flock fågelungar.
Och du har inte septum.
Men du är säkert manlig på andra vis.
SnappleBapple
Kille, 32 år
Apropå djur man slåss mot, brukar slåss mot alla kor här ute på landet.
E_Schwartz
Kille, 35 år
Citat från Paganblut
Jag dödade en geting med mina bara händer för några sidor sedan, dödande är rätt manligt.
(Jag har inte fått tag i ett större djur att mäta mina krafter mot än)
Att döda ett så lågt stående byte är omanligt.
Du mot ett vildsvin, du får bara använda dig av ett spjut eftersom projektilvapen är mesiga och säkra.
SnappleBapple
Kille, 32 år
Citat från Paganblut
Har du någonsin vält kor någon gång? Det är något jag velat göra hela mitt liv, och ett av mina livsmål, tillsammans med bl.a. att välta en smartcar när jag är ute och går med några polare.
Det har jag faktiskt inte gjort!
Det är dock något jag också har velat göra länge, så ska väl se till att det händer snart!
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Vill verkligen ha, grabbar. En gigantisk fällkniv som kan hålla 200 kilo utan att gå sönder och fällas ihop.
Kolla verkligen på 06:00 också, helt galet.
[youtube]pe39OLzVy5Y/youtube]
Tyckte det dom gör vid ca 07:15 är jävligt najs, att kunna göra så med en kniv är inte fy skam. Men kycklingen var ju mysig!
Har alltid velat ha en Kukri, den där är ju onekligen lättare att transportera om än den inte är lika stor som Kukrin är i dess vanliga utförande.
Annars är det ju alltid roligt att jämföra med alkohol. Det får man köpa på systemet när man är 20, den där är det 18-års gräns på:P
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Fundrat på en Kukri Gurkha, men jag är mer för knivar, som man utan problem kan ha i fickan och faktiskt kunna komma undan om polisen skulle visitera en slumpmässigt. Att gå runt med en stor jävla machete kan skapa problem, men med en sådan här borde man kunna prata sig ur situationen genom att skylla på att man öppnar förpackningar eller vad fan som helst med den. Har man ett fläckfritt förflutet borde man klara sig bra. :][/i]
Varför bära kniv? En liten fickkniv kan jag förstå, men den där är bara onödig.
Kommer man undan med den så är polisen riktigt jävla korkad.
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Haha man vet aldrig när man behöver en. Jag går alltid runt med en Schweizisk armékniv från Victorinox, det är inte mycket, men jag använder den till allt möjligt, från att öppna godisförpackningar till mjölkpaket, till att skära mindre grenar, öppna hörlursförpackningar, öppna burkar, rista in grejer, etcetera.
Dessutom går jag alltid runt och promenerar på kvällarna/nätterna och i Västerås vet man aldrig när man behöver en kniv, antingen för att försvara sig eller skrämma bort eventuella rånare/bråkiga personer eller personer som vill en illa.
Edit: Jag har inte gått ut utan någon form av kniv eller järnrör det senaste året.[/i]
Det mesta av det där behöver man inte en kniv till och det är saker som oftast sker i hemmet. Hur ofta du behöver cutta grenar vet inte jag, men det känns ju inte så jävla nödvändigt, rista in saker inte heller det nödvändigt.
Jag bor i en rätt kriminellt belastad förort till Stockholm, har aldrig i mitt liv behövt en kniv, vare sig på dagen eller natten.
Om det kommer fram någon/några och muckar eller vad fan de nu vill göra, råna dig och du använder kniven finns en hyfsat stor risk att du åker dit på det, såvida dom inte försökte misshandla dig grovt och så jävla svårt är det inte att felbedöma andras intentioner. Det vore alltså misshandel/grov misshandel med vapen/dödligt vapen.
Edit: Om det kommer ett gäng och man drar kniv tror jag snarare man vaggar sig in i en falsk trygghet.
Knivar gör helt förjävliga sår.
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Jag drar självklart inte upp kniv och viftar med det första jag gör, det är bara en försäkring.
Om jag efter att först försökt be dom att gå, försökt lämna platsen och möjligtvis till och med behövt försvara mig med händer och inser att dom tänker misshandla eller råna mig, då skulle kniven åka fram. Och jag är inte så dum att jag skär mot bålen, jag vet mycket väl hur mycket skada en kniv gör. Jag är inte dum, jag har respekt för vapen och vet att det inte är några leksaker då jag är uppväxt med dom.
Edit: Och ärligt talat tar jag hellre ett fängelsestraff för misshandel/grov misshandel än blir misshandlad själv. Och har jag tur räknas det ändå till nödvärnslagen.[/i]
Du glömde ett steg, sticka/springa från platsen själv:P
Men hade de varit fler än en person hade de mycket väl kunnat avväpna dig och använda kniven själva. Eller en person som vet vad den gör. Alternativt hade de kunnat plocka en pinne eller annat från marken mm.
Kniven är inte en säker försäkring på något sätt, det är en chansning och inget mer än så.
Det är din åsikt och den känner jag inte att det finns någon anledning att diskutera om då vi nog komma håll fast vid vad vi tycker.
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Självklart finns sådana faktorer med, men allt är en risk i det scenariot. Och jag är rätt stor, väger 100 kg och springer inte särskilt snabbt, haha.
Jag tror därför att slåss skulle vara bäst för mig om jag inte är inom sprintavstånd från en plats med många vittnen.
Men jag är heller inte så bekväm med kniv, vill helst inte råka döda någon, så därför snokar jag runt efter vad man kan kalla hjälpmedel för slagsmål med knytnävar.[/i]
Ja, men nu ska vi inte vara så negativa!
Det är ju hälsosamt att du har den inställningen i alla fall!
Kan ju alltid köra en AFA å kasta sten.
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Haha, vill inte likna mig med AFA på något sätt. Kikar runt efter knogjärn för så länge man inte slår i ansiktet, som jag aldrig gör, så slipper man göra pölsa av eventuella anfallare som man lätt skulle kunna göra av misstag med en stor satans kniv.[/i]
Kan ju bara nämna att knogjärn är helt olagliga, så vid en visitation åker du garanterat dit då. Vad jag vet så skadar de inte heller så värst mycket mer än knogarna, eller handflatan för den delen, speciellt om man inte slår personen någonstans där benet ligger nära huden.
Annars vet jag hur man gör kollapsbara knogjärn så man inte åker dit, men de är inte lika smidiga:P
Edit: 21-års gräns var de visst, men ändå.
DumFan
Kille, 34 år
Citat från Paganblut
Vet det ;}
Är påläst inom vapen av olika slag. Knogjärn är ett av dom vapen man inte får ha alls under 21, förutom på egen mark.
Jag antar att du menar hopfällbara eller förstörbara knogjärn? Hur skulle dom kunna förhindra en från att åka fast förresten, lust att utveckla dig? :][/i]
Jo jag kom på det:P Vet inte exakt vad du menar. Men man får inte äga dom även om man bara har de på egen mark, men man får antagligen hantera dom.
Japp, förstörbart. Om polisen ska visitera en stoppar man ner handen i fickan och förstör den hur lätt som helst, det enda polisen kommer hitta är några mynt mm.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet