Katthjälp!
Min katt brukar vara väldigt tjålig av sig. Men för ca. två veckor sedan så gnällde hon bara. Rullar sig hela tiden. Har ont när hon ska slicka sig där bak. Man får inte röra henne där heller. Ligger på rygg hela tiden och beter sig jättekonstigt. Hon kunde inte vara tyst heller i mer än fem minuter.
Sen var det lungt nu i två veckor men nu har det börjat igen. Hon verkar ha jätteont. Har googlat och hittar ingenting. Pappa säger att det är för hon löper, men jag vet inte. Någon som har någon idé?
Svar som; "gå till veterinären" undanbedes. Så långt kan jag tänka själv.
Tycker det låter som din pappa har rätt
Katter som löper brukar jama som cpkatter och slicka sig mellan benen, så jah..
Edit: se efter om hon mensar?
Hoppas det är så!
Steriliserad/kastrerad?
Min katt höll aldrig käften innan vi opererade henne om ville säkert para sig.
äckelssss
Min katt löpte för ett par veckor sen också.
Hon höll på precis sådär, helt sär jämfört med hur hon är i vanliga fall.
Vet att du inte ville har rådet att gå till veterinären, men om du får p-piller utskrivna märker du ju om det är av löpningen eller inte.
Det är nog så, annars kan det vara bra att vara på den säkra sidan och åka till veterinären.
Ja. Det jobbiga är att hon inte är försäkrad, så det blir cpdyrt :(
Åh, inte smart. Försäkra henne.
Jag åkte in med min kisse när han inte mådde bra. Han spydde blod och vägrade att äta och dricka. Allt gick på ungefär 10.000 men vi behövde bara betala 2.7 ungefär för att vi hade försäkring.
Tror din pappa har rätt för min katt blir exakt likadan när hon löper
Jag har bett pappa göra det. Han som sköter alla kostnader åt mig!
Herregud, att veterinären ska vara så dyr :(
Jo jag vet. Suger lite. Vi röntgade bara och han fick dropp plus sova över och det blev sådär mycket.
Tjata på honom!
Ja. Blir det värre får jag kolla upp.
Men som alla verkar säga, hon löper!
Får nog bli en kastrering!
Jag som ville ha kittens :(
Min katt är inte så när hon löper. Hon går runt och VILL att man ska peta där bak (klappar man henne på huvudet springer hon fram så att handen hamnar i slutet av ryggen, och gnider sig fram och tillbaka. Gross). Men ja, hur gammal är kattN?
hur gammal är katten?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet