Kall fusion?
Citat från wingdings
Jag VILL VILL VILL inte fira. Men kan inte låta bli att bli lite glad.
Annars kan jag acceptera att vara ett offer för bluffen.
Förstår precis hur du känner dig har gått omkring som på nålar i snart 2 veckor nu. Men det känns fortfarande så grymt osäkert och vill inte att ett av top 10 framsteg genom tiderna tas ifrån mig när jag väl har accepterat det.
Perplext: Precis. Jag är säkert inte lika van vid tanken som du heller, hörde ju talas om detta för typ ett par veckor sedan först så att jag är fortfarande i wow-känslestadiet.
Ny teknik är gärna sensationsinriktade och bör tas med en nypa salt i min erfarenhet - men YMMV. För att det ska slå i ett kapitalistiskt samhälle måste det ju för det första vara lönsamt för profitisterna, och dessutom måste det vara omöjligt att stoppa för de som tjänar pengar på annat.
Min (kanske lite cyniska) gissning är att det här kommer användas som en ursäkt för att skita totalt i allt annat miljöarbete, men skjutas i sank av uppköpta patent, immaterialrätt och/eller bristande ekonomisk vinning.
Dock, ur ett teknikperspektiv, är detta sjukt jävla coolt.
Låt oss ha hopp.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet