KATTRÅDEN.

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
mansikka Tjej, 25 år

851 forumsinlägg

Skrivet:
28 september 2015 kl. 22:55
mansikka Tjej, 25 år

min katt är värsta posern.





//edit: sry för stora bilder

SaraLouise 29 år

4 883 forumsinlägg

Skrivet:
28 september 2015 kl. 23:03
SaraLouise 29 år

Hoppsan, 5 bilder känns ju lite overkill?

Citat från kroppen:


Gud vad fin Sara!

Visst är han<333

Salsa Kille, 27 år

384 forumsinlägg

Skrivet:
29 september 2015 kl. 00:43
Salsa Kille, 27 år

Citat från Jesprrr:


Min pappas katt är harmynt.
Bild: https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/v/t1.0-9/s720x720/543898_10151370988854743_1414016418_n.jpg?oh=21b9ee3476701c0422b77df5514b3324&oe=56A79571


Så jävla underbar kisse åhh Gud<33
Alla andra också så klart men blev såld på den<3

AVUNDSJUK Tjej, 30 år

1 593 forumsinlägg

Skrivet:
30 oktober 2015 kl. 17:48
AVUNDSJUK Tjej, 30 år

Tips mottages hjärtligt. Jag hämtade hem en blandrasherre (norsk skogkatt och bondkatt) igår. Han är 12 veckor. Han skriker stundtals, inga små pip utan hjärtskärande skrik och hörs långt ut i trapphuset. Ni som tagit hem kattungar, hur länge har detta hållit på? Jag vet av erfarenhet att han letar efter mamma och syskon och antagligen är osäker och otrygg i den nya miljön han kommit till. Men hur länge har era missar jamat, om dom nu gjort det? Tänker på mina grannar; dom vill väl strypa både mig och katten snart ;)

AVUNDSJUK Tjej, 30 år

1 593 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2015 kl. 17:02
AVUNDSJUK Tjej, 30 år

Citat från BobOllechips:


Mina har aldrig skrikit, men kan tänka mig att det är lätt att "lura" en kattunge och switcha hans uppmärksamhet åt annat håll. Typ lek med honom eller ge mat eller gos.
Det borde väl inte hålla i sig så länge, mina vänners pipisar har slutat efter någon dag när dom bott in sig lite!

Plus dör sötdöden!!


Han pep inte utan han skrek verkligen. Satt vid ytterdörren och skrek. Han skrev när han satt på lådan osv osv. Var väääldigt skygg och sådär. Jag rådfrågade en veterinär som tyckte att han skulle tillbaka till mamma ett par veckor för att bli mer självständig. Han beteende tydde tydligen på att han tagits från mamma för tidigt. Jag har dessutom misstänkt att han är yngre än 12 veckor, fast uppfödaren säger att han är 12 veckor. Men jag tycker han ser ALLDELES för liten ut för att vara så pass gammal. Iallafall, han är tillbaka hos uppfödaren och mamma igen, och man såg skillnad på honom direkt när han kom tillbaka dit. Det första han gjorde var att ta sig till mat- och vattenskålen, här hemma åt han knappt liksom.. Jättetråkigt när det blir såhär, men det var för hans eget bästa typ. :(

Javligtnegativ 28 år

2 815 forumsinlägg

Skrivet:
3 november 2015 kl. 22:44

Min kompis katt har blivit de senastemånaden skit klängig och anledningen var att min kompis hade inbrott som traumatiserade katten men hon jamar som in i helvete och undrar hur länge det kommer att innan kissen blir son den var tidigare. OBS katten var klängig som unge

Alex Kille, 31 år

3 700 forumsinlägg

Skrivet:
3 november 2015 kl. 22:59
Alex Kille, 31 år

PepsiMAX Tjej, 33 år

150 forumsinlägg

Skrivet:
3 november 2015 kl. 23:06
PepsiMAX Tjej, 33 år

Äntligen en vettig tråd!!!
Detta är min lilla tjej Luna(Norsk skogskatt, 8 månader)

Kallar henne för Guds egna skämt

Luxx Tjej, 33 år

984 forumsinlägg

Skrivet:
13 november 2015 kl. 01:42
Luxx Tjej, 33 år

Citat från PepsiMAX:


Äntligen en vettig tråd!!!
Detta är min lilla tjej Luna(Norsk skogskatt, 8 månader)

Kallar henne för Guds egna skämt

Bild: http://i64.tinypic.com/34y8w9t.jpg


Hon är ju så jävla fin!<3

molly Tjej, 33 år

11 279 forumsinlägg

Skrivet:
13 november 2015 kl. 02:51
molly Tjej, 33 år

SE PÅ MIN KATT. Detta är Tesla, han är en åtta månader gammal ragdoll och världens bästa/keligaste/mysigaste och så sjukt mammig med mig.







becksvart 32 år

739 forumsinlägg

Skrivet:
15 november 2015 kl. 15:17
becksvart 32 år

Citat från AVUNDSJUK:


Tips mottages hjärtligt. Jag hämtade hem en blandrasherre (norsk skogkatt och bondkatt) igår. Han är 12 veckor. Han skriker stundtals, inga små pip utan hjärtskärande skrik och hörs långt ut i trapphuset. Ni som tagit hem kattungar, hur länge har detta hållit på? Jag vet av erfarenhet att han letar efter mamma och syskon och antagligen är osäker och otrygg i den nya miljön han kommit till. Men hur länge har era missar jamat, om dom nu gjort det? Tänker på mina grannar; dom vill väl strypa både mig och katten snart ;)

Bild: http://i.imgur.com/TI8NnrE.jpg
g
-------------------------------------------------------------------------- Tror min babe kunde skrika från och till i någon månad, han fick för sig ofta hans skugga var en vän så han jamade HAHA, inget och oroa sig för. Tar tid för en sådan liten att förstå den stora världen!

itsthemusic Tjej, 29 år

9 271 forumsinlägg

Skrivet:
16 november 2015 kl. 03:34
itsthemusic Tjej, 29 år

Jag skulle behöva lite hjälp med min kise, jag vill höra era tankar!

Jag har en katt på ca 9 år. Hon är en väldigt lugn katt och väldigt skygg. Hon gömmer sig när vi har folk hemma och det blir högljutt. Hon håller sig också oftast undan när det bara är vi i familjen (oftast 5 pers, ibland 7) även om hon rör sig mer fritt än när vi har gäster och visar sig osv. Hon är minst skygg på nätterna när alla sover eller när det bara är typ jag hemma. Hon och jag har starkast connection så att säga, hon litar mest på mig, tycker om mig mest osv. Tyvärr är jag den enda som ger henne lika mycket kärlek som vi ger vår hund som vi skaffade för två år sedan. Eftersom hon är en lugn och skygg katt så har hon såklart blivit ännu mer skygg sedan vi skaffade hund, vilket jag var helt emot.

Anyway. Nu inatt lät jag henne komma in på mitt och min brors rum (han är bara hemma tre nätter i veckan så detta är det lugnaste rummet i huset) och då verkade hon nästan som en helt annan katt. Hon har varit här inne förr, så jag reagerade lite på hennes beteende. Hon kändes nästan äventyrlig och nyfiken på att utforska rummet. Hon brukar aldrig vara på högre höjder än köksstolarna (med undantag för vasken när hon vill dricka från kranen) men nu klättrade hon i min brors bokhylla och ville även komma upp på min byrå (tyvärr hade jag för mycket saker där, hehe). Hon reagerade knappt på ljud jag gav ifrån mig (hon la märke till dom, men hon blev inte rädd).

Så, min tanke är att jag borde ge henne mer tillgänglighet till mitt rum här. Vi har alltid försökt ha dörren stängd in här just eftersom här är så lugnt, men även för att undvika att hon ska komma in här för hon har i väldigt många år haft problem med att kissa på golvet och allt som ligger på det så som kläder, väskor osv. Nu har hon dock blivit mycket bättre, hon håller sig till kattlådan helt och hållet. Men jag känner nu att jag kanske borde låta henne få ''bo'' här inne lite mer, detta kanske är en tryggare miljö för henne?
Also, är det några här som har haft skygga katter? Vad har ni gjort för att förbättra deras självförtroende, för att göra dom mindre trygga? Min katt litar på mig och respekterar mig, men eftersom hon är skygg så vet jag att tilliten går att öka ännu mer. Har ni några tips?

(jag skyndar mig med att skaffa jobb och flytta hemifrån så att jag kan ta henne med mig och ge henne den bästa tänkbara, lugna miljön för henne)

crybaby 27 år

312 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2015 kl. 13:52
crybaby 27 år

vad äter era katter för mat?

molly Tjej, 33 år

11 279 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2015 kl. 14:10
molly Tjej, 33 år

Min får Brit Cares torrfoder för kattungar och sen mest rå kost, typ kyckling och fläskfärs, lever, ben och inälvsmat osv. Ibland blandar vi ut med Brit Care Premium våtfoder också.

larsbengtingvar 22 år

1 698 forumsinlägg

Skrivet:
17 november 2015 kl. 14:17

katter är det finaste som finns <333333


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet