Joy Division
Väldigt uppenbart var detta band fått sin inspiration ifrån, särskilt på deras första platta. Denna låt är från deras andra dock. Förbannat bra i vilket fall, nästan så att dom slår JD i min bok. Det akustiska ger det hela ett helt annat djup.
Idag är det 30 år sen Ian dog
love will tear us apart
åh<3
superbra!
Köpte idag! Fast vinylspelaren har problem så det går i slowmotion när jag försöker spela den :@
Låter kul. Får fixa det så jag kan lyssna riktigt
Nej, jag har provat olika, men det är typ fel på den. Funkar inte att spela singlar heller.
Citat från Executioner
Citat från Louise
[img][/img]
Köpte idag! Fast vinylspelaren har problem så det går i slowmotion när jag försöker spela den :@
Låter kul. Får fixa det så jag kan lyssna riktigt
Har du inte fel hastighet på då?
precis man kan väl välja mellan 33 och 45.
Citat från Executioner
Citat från SirPhilemon
Joy Division är så jävla bra.
Hela stämningen i deras låtar är så speciell! Den är så mörk och tilldragande och jättekonstig och är egentligen omöjlig att beskriva!
Nu kanske du inte alls menade att det var särskilt unikt med det där speciella, men om du menar det så håller jag inte med dig alls. Större delen av gothscenen har den där känslan i sin musik, och sen hade ju Joy Division influenser där dom fick det ifrån. De influenserna är till exempel The Velvet Underground, och Iggy Pops platta The Idiot, som var det sista Ian lyssnade på.
http://www.youtube.com/watch?v=d_GyZEZpt-U
http://www.youtube.com/watch?v=NIUZjSIXmyg
http://www.youtube.com/watch?v=mriBc6NjUhg
Jag håller ändå med SirPhilemon[/b]. Tycker inte att man kan jämföra Joy Division med nåt annat band och att de har/hade något unikt i deras musik, och Ian's röst, speciellt. Jag är nog inte den enda som känner så såklart!
JOY DIVISION<3
New dawn fades är helt klart den bästa dom har gjort.
24 hours är också bäst.
Alla låtar är bäst, man kan inte säga att någon är mindre bra.
Joy division är kärlek, helt jävla underbara, mitt liv.
Känns som att jag nördar dom med tanke på att jag ser control minst en gång i veckan och brukar stänga in mig på rummet och lyssna på unknown pleasures i flera timmar.
Min mamma är tom orolig, haha.
MEN ÅH, JAG KAN INTE BESKRIVA MED ORD HUR JÄVLA FANTASTISKA DOM VAR.
Citat från avalon
Jag håller ändå med SirPhilemon[/b]. Tycker inte att man kan jämföra Joy Division med nåt annat band och att de har/hade något unikt i deras musik, och Ian's röst, speciellt. Jag är nog inte den enda som känner så såklart!
Klart som fan att man kan jämföra JD med andra band, både inom goth och postpunk.
Det sista är inte så likt JD i och för sig, men de fångar samma känsla och är allmänt jävligt bra.
Men Joy division är ändå bäst och kommer alltid att vara :(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet