Japansk rock
Tänkte man kan bryta trenden lite och starta en tråd om rock/hårdrock/-rock//hårdrock, eller vilka lustiga definitioner man nu kan fiffla fram, som INTE har någonting med J-rock eller Visual Kei att göra.
Och är från Japan, såklart.
Diskutera (snällt), länka bra skit eller bara circle jerk:a.
Trådens definition av rock/hårdrock är ganska lös, gör inget om det finns lite funk, massa progg, en halv böj blues eller något annat inblandat, bara det i grunden har med rock eller hårdrock att göra.
To start it off;
Jävlar, RADWIMPS var ju hur sköna som helst! Tack för dem. Han sjunger så hastigt att det låter lite som finska ibland. :D
Kan väl posta några band som jag älskar, bl a mitt absoluta favoritband BabyDollSymphony.
Lite osäker på vilken genre de är om jag ska vara ärlig. Kanske något åt goth hållet? Spelar ingen roll för mig ändå. (andra låten är en cover, riktigt skön med deras sångare dock)
Några andra band;
Ingen som lyssnar på SCANDAL? 8D
Själv gillar jag flumpool.
Och så vill jag ju tillägga att "har inget med j-rock att göra" blir att du vill ha japansk rock som inte har med japansk rock att göra, men jaja. Egentligen är det endast visual kei som inte har med tråden att göra, och visual kei bör egentligen inte direkt kopplas till japansk rock ("j-rock") eftersom ah, visual kei är en scen och inte en genre. Men den diskussionen kan vi ta någon annanstans.
Radwimps är löjligt bra.
ZIZ är inte så dumma de heller.
Citat från quiche
Radwimps är löjligt bra.
Hah, kan man ju lugnt påstå.
Stört bra låt som kom tidigare iår.
Sen har jag förälskat mig i mudy on the sakuban, eller snarare sagt, hela den jävla japanska tsunamin av halv-matterockband. Helt sjukt hur mycket bra rock de pumpat ut de senaste 10 åren.
RIZEs senaste singel är ju också rätt fet.
Jag brukar lyssna på ett japanskt band som heter The Gazette.
Räknas Girugamesh's senare verk?
Jag gillar animemusik, vare sig det är rock eller inte. hej.
Citat från CrazyShampoo
Räknas Girugamesh's senare verk?
Man talar inte om Giru's senare verk...
BUMP OF CHICKEN, har varit ett fan ett bra tag.
ONE OK ROCK med en av mina favoritlåtar och är ett av mina favoritband overall, oavsett genre och land.
Inte är de så pjåkiga live heller, hade gärna sett dem.
Sedan X-Japan, fan va bra.
Posta gärna saker is till med Asian kung-fu generation och Afromania osv. Om ni har lite i stil med Susumu Hirasawa så gillas det med.
ONE OK ROCK är mitt favoritband OVERALL.
Älskar typ varje låt ja hör av dem. :D
Jag har blivit helt besatt av Yura Yura Teikoku, rekommenderar skarpt
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet