Islam, muslimer och Mellanöstern

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
Nakwa Kille, 36 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 01:51
Nakwa Kille, 36 år

Citat från apfigur:



Jodå, visst. Lite märkligt förhållningssätt till religiösa ting, men sure. Är det någon som påstår något annat? Brukar inte halalkött vara märkt?[/i]


Vissa förpackningar står det litet under beskrivningen på baksidan rätt så skymt, många vet inte att de äter halal, om gott och ont.
Jag blev förvånad första gången jag hittade att det jag åt var halal, det var när jag började söka på "kötthalten" på kyckling.
(iofs äter jag ändå, men känns ganska oärligt)
Men visst kan jag förstå att man känner sig stött speciellt om man redan är troende inom annan religion.

Nakwa Kille, 36 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 01:55
Nakwa Kille, 36 år

Citat från u_suck_tbh:



Haha förtryckta nazister lol
Ja riktlinjer var det
Varför skriva upp sig på FNs stadgar om mänskliga rättigheter och demokratisk garanti när man inte följer dom och låter organiserat hets mot folkgrupp fortgå?

Du kan kontrollera om du citerade rätt genom att googla
Det är ett känt citat
Och ett tröttsamt sådant i såna här situationer
För svp "har" inte bara sina åsikter
Dom agerar på dom också
Tänk dig det
Övertygade nazister som går från ord till handling
Låter det demokratiskt?[/i]


Ja hets mot folkgrupp är alltså inte att gå runt och kasta sten och göra inbrott, förstöra hemmen hos folk som är oliktänkande?

Det finns "goda" vänsterorganisationer som går runt och filmar när de misshandlar och förstör folks egendom för att de är SD-politiker. Det är ett stort hot mot demokratin.

Alla felaktiga aktioner ska självklart straffas, men det är de "fredliga" som blir attackerade konstant, med rent våld. Gå och protestera vänligt och ge dem blommor istället, gör något jäkla kreativt istället för att ge dem mer röster.

Tröttsamt att bry sig om medmänniskor, ok. Själv tycker jag det är vackert, att folk med olika åsikter kan försöka leva tillsammans.
Demokrati finns för att sådana personer inte ska komma till makten, använd den som den är menad.

u_suck_tbh 34 år

28 184 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 09:50
u_suck_tbh 34 år

Nazister och sverigedemokrater är inte en folkgrupp för sjuttioelfte gången
Det är fan ingen som gråter "hets mot folkgrupp!!!" när kommunister får skit lol
nä för det är bara hets mot valfri högergrupp när högern tycker det passar
http://sv.wikipedia.org/wiki/Hets_mot_folkgrupp läs

Dessa människor försöker inte leva tillsammans. Dom organiserar sig för att INTE leva tillsammans och agerar därefter
Din liberala dröm kommer vara allas liberala undergång om den fortsätter vara mainstream

Gynnaren Kille, 38 år

301 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 11:17
Gynnaren Kille, 38 år

Citat från Slobbe:


Citat från fabianPMA:

Fast asså djuren åderlåts ju i vanliga fall också så på vilket sätt blir det mer plågeri för att någon bett för djuret innan?


Ja, förutom att vi dödar det först och tömmer det på blod sen. Halal kräver att djuret ska vara levande när man skär halsen av det. Därav djurplågeri.


Förutom att du har fel.

Slakt innebär att djuret avlivas genom avblodning. I Sverige krävs alltid bedövning före avblodning. Djur avlivas genom slakt främst för att bli livsmedel.

---http://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/djurskydd/slaktochannanavlivning/slaktvidslakteri.4.37cbf7b711fa9dda7a18000200.html

Både halal och kosher går till på detta sätt så skillnaden mellan sådan slakt och klassisk svensk är de tidigare är mer omständiga.


Varför klagar ingen på kosher i samhället btw?

Slobbe Kille, 37 år

696 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 13:46
Slobbe Kille, 37 år

Ställer mig jävligt frågande till huruvida man "bedövar" med slaktmask, kulvapen och hagelgevär? Har använt slaktmask själv så jag vet vilka effekter den har. Och vilken effekt en gevärskula och en hagelpatron har säger fan sig självt. Tänk lite.

Jag tror att termen "bedövar" har lite udda mening i dessa sammanhang. Kanske betyder att djuret är hjärndött även om hjärtat funkar fortfarande?

Gynnaren Kille, 38 år

301 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:02
Gynnaren Kille, 38 år

Jag kan tänka mig vilken effekt vapen kan ha och då både halal och kosher använder samma metoder ser jag inte något problem.

beatyourkids Kille, 37 år

11 829 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:08
beatyourkids Kille, 37 år

Citat från Koof:


Bild: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/150117_10152533336506245_1889572895199889348_n.jpg?oh=b8af2f2e80e0d1aa88ee3d2faed97d44&oe=54D51762&__gda__=1423866842_0e930a2859667aa2ef89236dbf231186

Fan, så dumma i huvudet vi är. Det är ju så lätt att få bort arbetslösheten i Sverige. Att vi bommat detta.

Efter vi löst det problemet kan vi ju skicka ner samma grupp till Syrien, hört att dom har några konflikter att lösa där med.
Antar att förslaget skulle ligga i klass med att bygga en mur mellan allt.

Koof Kille, 33 år

682 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:24
Koof Kille, 33 år



Fan, så dumma i huvudet vi är. Det är ju så lätt att få bort arbetslösheten i Sverige. Att vi bommat detta.

Efter vi löst det problemet kan vi ju skicka ner samma grupp till Syrien, hört att dom har några konflikter att lösa där med.
Antar att förslaget skulle ligga i klass med att bygga en mur mellan allt.[/i]

hahaha..

vile Kille, 30 år

707 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:29
vile Kille, 30 år

Jaaaaa mer moskéer, vi har ju pratat om detta. Som beatyourkids var så snäll att poängtera några sidor bak så är det alltså 32 personer per kyrka i Sverige, medan muslimer tvingas vara över 100 muslimer per moské.

Det är ju helt ohållbart! Vi borde ha fler moskéer för att möta behovet. Då är det ju bra att folk kan anställas för att bygga dessa moskéer så minskar vi på arbetslösheten samtidigt.

Eventuellt rusta om kyrkor då behovet för dem inte riktigt finns, och att de uppenbarligen inte används till sin fulla kapacitet.

Koof Kille, 33 år

682 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:33
Koof Kille, 33 år

Riv ner skiten istället...
Religion hör inte hemma någonstans... om man vill ha något att tro på får man dekorera lite hemma istället. Orimligt att vi ska lägga pengar på något så löjligt och obehagligt.
Nu pratar jag inte mot islam utan religion i allmänhet.

beatyourkids Kille, 37 år

11 829 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:33
beatyourkids Kille, 37 år

Vem betalar för byggnader som är ägnade åt privata intressen? Islamiska staten?

3000 är ju en grav överdrift med. Räcker med max ett tiotal för att täcka behoven. För religioner behöver vi ju i ett sekulariserat Sverige. Mer konspirationer om osynliga människor! Scientologer, var är ni?!

ithica Kille, 31 år

10 106 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:35
ithica Kille, 31 år

koof: är detta du eller

Koof Kille, 33 år

682 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:38
Koof Kille, 33 år

På ett ungefär,
Religion är ungefär som att blunda för verkligheten.... Det absolut dummaste som finns.
Att en människas vardag skall styras utefter en liten bok.... helt otroligt.

Religion skapades för makt, inget annat.

Cyan Tjej, 27 år

3 123 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:39
Cyan Tjej, 27 år

fast religion är viktigt för vissa människor. det skapar gemenskap, man kan ta del av högtiderna tillsammans osv osv. för andra är det bara en stor trygghet att veta att det finns någon eller något som värnar om dem, och exempelvis moskéer är en bra plats att visa sin tacksamhet på.

Koof Kille, 33 år

682 forumsinlägg

Skrivet:
5 november 2014 kl. 16:41
Koof Kille, 33 år

Bara för att det skapas trygghet för vissa så betyder inte det ALLA.
Ta gärna en titt på IS i mellanöstern.... Fan funkar ju perfekt där nere....
Detta skapades genom en tolkning av en bok.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet