Islam, muslimer och Mellanöstern
Och hur vet vi att de muslimer som vi har i Sverige och tar in i Sverige inte rent av är islamister?
Det vet vi inte. Säg det, bara säg det.
Nej det vet vi inte. Och?
Citat från Terrorstorm
Sa jag inte heller. Men hur ser du skillnad på en muslim och en islamist?
Islamister förespråkar generellt Kalifat, typ a la Hizb-ut-Tahrir
Islamister är muslimer, men muslimer är inte nödvändigtvis islamister
Hur vet vi att varannan svensk föds inte är nazist à la 40-talets Tyskland?
Tänker fan inte införa krimtänk i Sverige.
Citat från Elefanton
Hur vet vi att varannan svensk föds inte är nazist à la 40-talets Tyskland?
Tänker fan inte införa krimtänk i Sverige.
Jomen så är det ju. Det vet vi redan.
Islamister är farligare än nazister. Nazister har ingen talan och alla hatar dom. Islamister kan lättare skaffa sig inflytande. Men det var skönt att Steffe satte ner foten direkt mot äckelmustafa.
Haha, vi håller just på med detta i skolan. Att aldrig, vilket är rasse-högerns starkaste misstag, betrakta muslimer som homogena.
Egentligen är det förbjudet, såvitt jag uppfattat det, att registrera och kategorisera människor utifrån dessa saker. Men ja, vi tog del av några undersökningar som var väldigt intressanta:
Av andra generationens muslimer, födda i Sverige, beräknas 15% vara troende.
Mindre än hälften av det som religionsprofessorn Åke Sander kallar ''etniska muslimer'' är troende.
Bara 5% av Sveriges muslimer antas vara religiöst praktiserande.
En mycket stor del av ''muslimerna'' som invandrar till Sverige visar sig vara kristna. I vissa fall utgör de kristna 80% av invandringen.
Och så vidare.
Sunni-muslimerna beräknas vara riktigt riktigt få i Sverige, av de som ser sig som troende muslimer. En överlägsen majoritet av alla som identifierar sig som muslimer är inte troende. Dvs sekulära.
Någon källa har jag inte, frågade aldrig på lektionen, men kan återkomma om intresset finns!
Låter osannolikt.
Skulle tippa på att 99% av alla invandrande muslimer i Sverige tror på (någon) Gud/följer vissa regler, som att inte äta fläskkött. Men går man över till praktiserande eller troende så hamnar man givetvis på andra siffror.
Citat från Rosquist
[i]Citat från Khaleesi
SÅ
då var det officiellt
moskén här i fittja har fått tillstånd från polisen nu angående böneutrop tydligen
SÅATTEH
blir ju trevligt att vakna upp till det framöver ::)))
Varje sommar bor jag tio meter ifrån en moské, i runt en månad. Vaknar aldrig.
Tror inte du behöver oroa dig.
Jag ser en stor skillnad på de "vanliga" troende och extreminister.
Jag tycker dessutom det ska bli ordning på vår massinvandring så att de som kommer hit inte trycks ned i något "ghetto" utanför storstäderna.
Ska inte uttala mig för mycket om det då jag själv bor några mil ifrån närmaste storstad och är inte så insatt. Det enda jag kan säga är att jag har flera muslimska vänner som jag aldrig skulle kunna se göra något som vissa tror att varje muslim gör.
Citat från u_suck_tbh
Citat från Terrorstorm
Låter osannolikt.
På grund utav?
Om vi säger att 40% av alla invandrande muslimer är troende så tror jag inte det försvinner drygt 25% till andra generationen. Exempelvis.
Den vetenskap vi tagit del av, angående självaste konstruktionen och bildningen av en religiös uppfattning, så står det jämt mellan den familjärt kulturella faktorn, och den samhälleligt kulturella, där en uppväxt i Sverige har störst sannolikhet av alla länder i världen att bli allmänt sekulär. Så dessa 15% av andra generationens muslimer, som troende, är högst, högst rimligt.
Vad som får det personliga religiösa inslaget att bli så viktigt beror just på den kulturella (även samhälleliga) uppfostran en fått.
Religion har inget inget inget med etnicitet (eller primärkultur, för den delen) att göra. Missa inte det.
Citat från Terrorstorm
Om vi säger att 40% av alla invandrande muslimer är troende så tror jag inte det försvinner drygt 25% till andra generationen. Exempelvis.
Vad bör den troende andelen av invandrande muslimer vara om 15% andra generationen ska framstå som trovärdigt då, enligt dig?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet