Invandring
Citat från Melodi
Citat från zandrans
Roliga med SDs politik är att dom tar de tillbaks till bronsåldern.. OLD SCHOOL STYLE <3 patetiska.
Så står de där i Polos, backslick och raybans och "schteker".
Makes alot of sense.. fast nej. riktigt konstiga personer rent generellt om man delar deras åsikter. Jag tycker dock inte det är fel att faktiskt minska invandring sålänge de finns anledning till det. (invandrare själv så do not hate).
Tycker verkligen dom ska minska de. Känns förmycket iaf där jag bor så är de enbart utländska, har sett en svensk familj utöver oss i detta området.
Och tycker de börjar kännas som om sverige kastar ut sitt eget folk för att få plats med fler invandrare?
Som själv ringer man o ber om hjälp (mor då). Men ne, låter lite som "ne alla bostäder vi erbjudet har vi redan gett till alla de där invandrarna som skrivits in här och dom har dessutom fått alla våra bidragspengar så ni kan ju flytta ut på gatan nu för vi hjälper inte er" nehe, tacktack. Låter säkert megarasistisk men jag är inte rasist. Bara trött på att sverige verkar hjälpa dom så jävla mycket, dom får fan bidrag så de både räcker och blir över medans man själv inte får en krona av de jävla asen.
rätta mig om jag har fel. Inte för att jag tror någon direkt kan ha rätt inom vad man tror och hur saker och ting verkar fungera.
Det är mer prioitet på at utlänningar ska ha det bra med bostad och jobb än vad det är för svenskar nu, känns det som
jag är invandrare och tycker om att knulla svenska tjejer! det är skönt!
Citat från 0_Datanissen_0
Det är mer prioitet på at utlänningar ska ha det bra med bostad och jobb än vad det är för svenskar nu, känns det som
Menar det. I vissa byar/städer har dom till och med kastat ut svenskr från sina egna lägenheter för att invandrare ska ha nånstans att bo.
Ah. Livet. Jag är en Balkanblatte av rang. Inte nog med att jag tar era jobb (sommarjobbar + deltid till hösten/våren) och lever på era bidrag (CSN), jag tar TRE universitetsplatser också. Butthurt-altert på det. Måste svida som fan.
Citat från oii
Tycker verkligen dom ska minska de. Känns förmycket iaf där jag bor så är de enbart utländska, har sett en svensk familj utöver oss i detta området.
Åh nej, det betyder att vi har en majoritet invandrare i sverige!!!
Eller så är det på grund av segregation, vilket är ett problem i sig självt som kan hanteras separat från invandringspolitiken.
Citat från oii
du rabblar upp problem som inte direkt sitter på invandrarna. att vi har en enorm segregation och bostadsbristen är katastrofal går att skylla på annat.
Jag tycker bara att invandare tar all jobb i sverige och gör oss svenskar mer svårare att få jobb...
Citat från Tour
Citat från 2_D
Jag tycker bara att invandare tar all jobb i sverige och gör oss svenskar mer svårare att få jobb...
konstigt, jag trodde invandrare tog alla bidrag och var kriminella.
Invandrare - they are what you need them to be <3
Lol på folk som spekulerar i att sverige kommer bli ett muslimskt samhälle.
jag e riktigt invandrare, bor i hd och lever på bidrag.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet