Inspiration - För dig som skriver.

Till botten     Sista sidan
Nästa
fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 11:58
fisksnopp Tjej, 33 år

Jag sökte och hittade ingen tråd om/med detta.
Så jag gjorde en. :)

Gillar Du att skriva men får ofta skrivkramp och inte vet vad du vill skriva om?
Ingen bra story, utan bara karaktärer?
Enbart karaktärer men ingen bra story?
Eller vill du helt enkelt bara försöka väcka igång huvudet lite med hjälp av andra som ger DIG en eller flera karaktärer, ett årtal och en speciell händelse som du sedan ska utveckla till en helt egen berättelse?

I denna tråd kan de som sitter fast i träsket med karaktär, händelser, namn och miljö samlas och ge varandra inspiration till att försöka skriva något kort.
Eller har du kanske andra tips på att komma ifrån skrivkrampen som ofta kan samlas som en klump i huvudet?
Det är även helt okej att lägga upp om ni har någon mindmap eller en mall om ni vill ha synpunkter eller konstruktiv kritik på just den delen. :)


Så inspirera varandra nu!

Schism Kille, 31 år

8 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:42
Schism Kille, 31 år

Jag har skrivit texter sen jag var 14år och har lärt mig att när det gäller poesi så är det lätt att plocka bitar från smärta, småtimmar. Att kunna använda disskutioner man haft och kanske ångrat vad man sagt eller velat ha något annat sagt.

När det gäller att bygga karaktärer så är det nog bra att polarisera människor man känner väl, lägga till delar av sig själv och jobba utifrån det.
Annars är det väl att ta in nya upplevelser, filmer, nya städer, människor och dylikt och när skrivandet kommer,
låt det porla ur dig så länge du orkar.

user12345 Tjej, 29 år

15 322 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:46
user12345 Tjej, 29 år

Gå ut, sätt dig på en bänk, titta på folk.
Fantisera om vilka de är, vad de heter, deras känslor.

Haha, brukar inte göra det då jag inte skriver men det är nog ett sätt att få inspiration. Naturen och främlingar överlag är rätt inspirerande <:

fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:47
fisksnopp Tjej, 33 år

Schism: Det har du rätt i. Kul att någon visar sig vid liv i tråden. :]

Det jobbiga är ju bara när det blockar totalt i huvudet och inget vill komma fram.

CookieVirus Tjej, 30 år

4 568 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:52
CookieVirus Tjej, 30 år

Har alltid varit en tjej som gillat TV-serier, noveller och allt man kan läsa, lyssna på eller se på. Och däribland all den fakta jag tagit in så har jag även hittat inspiration. Skriver mycket, främst fanfiction, men tycker det är viktigt att man någonstans plockar in sig själv lite i delar och visar vem man är genom skrivandet. Känslor som man vill förmedla är också viktigt, och tänka på hur det skulle kunna utspela sig IRL och eller i din berättelse för att skapa en så trovärdig bild av det hela som möjligt.

Harry Potter må inte finnas på riktigt, men när man känner känslan, fastnar i läsandet så är det allt som finns. Och allting är möjligt.

Pekfinger Tjej, 30 år

5 375 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:53
Pekfinger Tjej, 30 år

Bevakar tråden för eventuell framtida idétorka, myes!

Kan även tipsa om att det går lättare att skriva om nätterna/när man är trött, i alla fall för mig.

JawlessDog Kille, 34 år

970 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:53
JawlessDog Kille, 34 år

jag brukar ha en idé bubblandes i huvudet i flera månader innan jag verkligen påbörjar något. Om idén är lika färsk efter två-tre veckor så är det värt att skriva ner.
Att skriva förhand hjälper flödet i skriften att flyta på mer naturligt och utan onödiga avbrytelser för att radera ord (som du måste göra på datorn tillexempel.) jag skriver mestadels förhand, iaf om det gäller större grejer då det är smidigt och orden rinner lättare ner på papper genom en penna än vad det gör genom fingertopparna på en dator.
natten är ett bra tillfälle att skriva också, efter klockan 00.00, då du är lite smågroggy öppnar sig hjärnkanalerna enklare och inspirationen och fantasin har lättare att bubbla. Själv går jag alltid ut vid tolv, tar en cigg, filosoferar och går in och skriver ner orddiarren jag nyss fått..
SEn är det alltid rekommenderat att bära med sig ett anteckningsblock (gärna ett sånt litet som får plats i bakfickan eller något) och skriva ner saker så fort du tänker på dem, annars blir man bara frustrerad när man försöker återskapa det senare på dagen och det blir helt stelt och tråkigt.
anyway, det var lite från mig, skrivet lite under press då jag måste rusa till bussen strax haha, men jag återkommer med fler tips om jag kommer på något !

fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 15:56
fisksnopp Tjej, 33 år

Jawless, jag är tvärtom faktiskt. Jag har oftast jättesvårt att skriva med papper och penna, men försöker öva upp det mer och mer nu.

Ett tips från mig till de som läser är ett ord: Mindmap. Utgå från vad du har som main subject som det ska handla om, gör sedan bubblor runt om med delar i det som du senare kopplar ihop. Funkar faktiskt rätt bra. :)
Och om man inte hittar ett såpass litet anteckningsblock, funkar mobilen bara bra tycker jag!

Inadekvat Tjej, 31 år

3 680 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 16:01
Inadekvat Tjej, 31 år

Asbra tråd. Ville bara säga det.
Kommer att återkomma när jag har idétorka.

fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 16:03
fisksnopp Tjej, 33 år

Citat från pimpmypenis


Asbra tråd. Ville bara säga det.
Kommer att återkomma när jag har idétorka.


huhu ^^
Jag tänkte mest att jag själv har idétorka just nu och kollade runt på ec och hittade ingen sådan tråd.

DroppSaft Tjej, 29 år

443 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 16:09
DroppSaft Tjej, 29 år

Jag brukar komma på karaktärer ch deras personligheter genom att rita dem. Då får de liv för mig :)

SillyJokes Tjej, 30 år

4 155 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 19:50
SillyJokes Tjej, 30 år

Det finns inget som heter idétorka för man kommer alltid på NÅGOT att skriva. Och detta något kan man ta reda på om det är tillräckligt värt att skriva ned, genom att tänka sig att man är någon annan som ska läsa ens berättelse.
Jag brukar lägga mig ner någonstans där det är mörkt och tyst och fantisera för då dyker det alltid upp något. Eller så lyssnar jag på musik och försöker finna storys i dem som jag finner intressanta.

När jag har sk "idétorka" som gör att jag verkligen inte kommer på något bra att skriva så brukar jag fråga andra vad de tycker är bra.

Ett annat tips som har funkat flera gånger för mig är att skriva tankefloder, alltså att man rakt av skriver exakt det man tänker på. Och då är inte stavning och grammatik viktig, för man får inte sudda det som skrivits.
Tankefloder hjälper en att skriva mycket text på kort tid, som det kanske inte är så hög kvalité på, men som man ändå kan finna vissa användbara meningar i.

JawlessDog Kille, 34 år

970 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 20:55
JawlessDog Kille, 34 år

jag håller med SillyJokes, idétorka finns egentligen inte, det är bara "writers block" som är i vägen. Dvs, allt du skriver blir typ skidttt..
jag kan vara mitt uppe i mitt skrivande och upptäcka att det suger och riva bort fyra sidor och börjar om igen för jag vet att om jag avslutar dagen med något jag inte tycker om så blir jag grinig och då kommer det bli svårare att fortsätta.

Har man svårt att komma igång med själva skrivandet, flödet och så vidare, rekommenderar jag att sätta dig framför ett blankt papper (helst skriva förhand men passar dator bättre, så fine, men stäng ner FB ;) ) skriv en rubrik, en argumentativ rubrik, kan vara djurplågeri, eller att man ska förklara varför män tydligen ska kunna köra bättre än kvinnor, spelar ingen större roll.. sen ställer du ditt alarm på sex minuter och bara köttar ner ord på pappret. Börja med ämnet och se vart det tar dig.. och även om du fastnar i själva texten skriver du ner "fastnat fastnat, kommer inte på något" tills du väl kommer på något (som kanske inte ens har med ämnet att göra.)
Denna övningen är bra just för att komma igång med ordflödet vilket jag vet att jag själv har problem med ibland.

fisksnopp Tjej, 33 år

3 876 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 21:05
fisksnopp Tjej, 33 år

Jaja, det var iaf DET jag menade >.<

Något jag upptäckte som var roligt var om du tar en specifik låt där det faktiskt finns en mening och en känsla.
Knäpp igång låten, plocka fram papper och penna - eller dokument på datorn - och skriv ner det första du tänker på, försök att hålla dig inom låtens längd. T ex 3 minuter. Om låten ÄR på 3 minuter ska du skriva något som har med låten att göra på de 3 minuterna. Vare sig det blir bra eller dåligt. :)

Fittkrans Tjej, 29 år

11 746 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 21:06
Fittkrans Tjej, 29 år

Älskar att skriva. Skrev en berättelse på 60 sidor ungefär, och sedan dess har jag haft... Konstant skrivkramp.

JawlessDog Kille, 34 år

970 forumsinlägg

Skrivet:
7 november 2011 kl. 21:09
JawlessDog Kille, 34 år

Om du fastnar i din text, testa sitta någon annanstans.. haha, då menar jag ju självklart inte att du ska flytta dig till andra sidan rummet eller krypa in under soffan. Jag fastnade i en roman jag skrev på för ett halvår sedan.. så jag tog bussfan in till stan och bänkade mig på ett cafe där jag satt i fyra-fem timmar och plötsligt hade jag ett nytt favoritställe att skriva på!


Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet