Hur reagerade era föräldrar första gången de träffade er partner
Mamma är alltid övertrevlig. Pappa beter sig som han brukar.
Efter hon hade träffat min första pojkvän sa hon till mig: "Det är väl okej att han har tuppkam, men hade han haft piercingar också hade du inte fått åka till honom!"
Efter det var jag tillsammans med en skinnskalle, mamma suckade lite och sa att han iaf hade snälla ögon.
Efter det har mamma blivit mer tolerant, senaste killen jag var tillsammans med hade tatueringar i ansiktet och hon sa ingenting alls om det, jag blev riktigt chockad. Var tvungen att fråga henne, hon sa typ "ja, alla har ju olika smak." Min mamma brukar skrika och hålla på när det gäller tatueringar och sådant.
Mitt ex sa dem typ, ingenting till.
Dock var det underbart när jag träffade hennes föräldrar (hade blått hår för tillfället):
Mamman: Hej*skakar hand och säger namnet jag inte kan komma ihåg (a)*
Jag: Hej, Max
Pappan: Hej, Stefan
Mamman: Vad långhårig du var då!
Jag: Jaaaaa, mycket skönare ju! :O
Pappan: Fast att det är blått känns ju inte ens...
Jag: Jo, det känns lika awesome som att mosha till Eric Saade!
Båda föräldrarna: Eeeeehm... Ja... Mat?
Min pappa var cp.
Min mamma var jätteglad
Har för mig att de skojade mycket med honom, men de var riktigt trevliga och har sedan dess mer eller mindre sett honom som en del av familjen, så det känns bra.
Min mamma var jätteglad. Hon tyckte han var söt och trevlig. hihi
Tro ginger-pappan gav upp med att göra något med tanke på förra året då man slog runt som mest!
Mina föräldrar föll för henne haha :) mamma sa " Hon är som tagen ur en sagobok " :`)
Jaa... Bra, eller något. De blev väl inte impade, sa inte så mycket och gjorde inget väsen av sig. Det var senare som allt väsen kom!
Jag: Det här är * och vi är bara kompisar
Mamma: Okej, trevligt. *care*
Mamma ba: Men hallåå !!! Jag är Allis mamma Satu , kan du säga det? Saaattoooo
jag: T_T
Sen började hon babbla om min pinsama barndom
Ingen speciell reaktion direkt.. haha
Jag har varit tillsammans med min pojkvän i 2 år. Han har fortfarande inte träffat mina föräldrar... shame.
Eller jo dem "hej:ade" lite snabbt en sekund eller två!
Har inte hänt mig utan en kompis kompis, iallafall:
Både tjejen och killen är rätt pryda av sig, och första gången killen skulle träffa tjejens päron och dom skulle äta middag tillsammans. Dom sitter och pratar ett tag, tills pappan utbrister; "alltså förlåt, men det enda jag kan sitta och tänka på är att det är du som kör min dotter"
Rätt awkward tystnad på det.
Den dagen kommer aldrig komma för pappa kommer nog ha hyrt in en sniper... :I
De reagerade inte mycket alls. De sa hej och var trevliga och berättade bebishistorier som många andra föräldrar.
MEN, min morfar.
Min kille är 1.91 lång, och morfar är 1.70. Så när Marcus klev in genom dörren och de träffades första gången så tittade morfar upp på honom, var tyst ett tag, och sa sen;
"Det var en liten jävel du släpat med dig. Kan du inte bättre än så?"
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet