Hur mycket läser du i snitt?
Läser effektivt 4-6 timmar om dagen, facklitteratur, framförallt i dagsläget kvantmekanik och civilrätt inom juridiken.
Ja jag är en philomath.
Facklitteratur är det enda rätta!
Två eller tre böcker per år, så väldigt lite med andra ord
aldrig.
1 bok i veckan.
Jag brukar läsa trådar på internet och om jag för en konversation på internet så läser jag den medans. Annars läser jag ingenting om jag inte måste i skolan t.ex.
jag läser så fort jag får tid. På bussen, på rasten, efter skolan och när jag ska sova. Det varierar hur mycket jag läser men oftast läser jag inte mer än några sidor åt gången då jag läser... sparar på det eftersom jag har svårt att hitta bra böcker... vill inte att boken ska ta slut om jag äntligen har hittat en bra.
När jag orkar :)))
Läser i stort sett aldrig!
För lite för att mitt huvud ska må riktigt bra, känner av en ganska rejäl längtan efter att ha tid att bara sätta mig ner och läsa utan att känna press på att det är annat att göra. Läxor är i vägen för min läsning.
Men när jag får en lugn stund så läser jag i genomsnitt en sida per minut (samma tid på både svenska och engelska) och sen beror det på hur lång tid jag får sitta ostörd.
En bok varannan månad.. Typ..
En sida i taget
2 böcker i veckan har det blivit den senaste tiden.
Läser mest på internet (analystexter, informativa texter och debattartiklar, Dagens Nyheter och poesi).
Önskar jag läste mer skönlitterära verk, i form av historiska romaner eller shit. :( BUT I DON'T. AND I'M NOT PROUD OF IT.
Läser ofta ut 1-2 böcker i veckan tjockleken brukar som inte spela någon roll på hur snabbt jag läser.
Fast på senaste tid har jag alltid somnat när jag börjat läsa, vilket har gjort att senaste boken jag läste ut tog 2½ vecka.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet