Hiphop.
Citat från oklok
Citat från en_het_potatis
svensk hiphop är tragisk
Checka in Stacs of Stamina! Urna; Cashew Fenny; Mistake, Rewind, Repeat EP; Tivoli. Så himla bra musik. Är inte heller så förtjust i svensk hiphop, men Stacs of Stamina gjorde en helbra resa, och slutade när dom var på topp.
Roll från sista albumet, där dom körde på eurocrunk.
ah, jag har några gamla samlings-cds från streetzone med stacs of stamina på som jag gillade på högstadiet, finns ett par guldkorn i den svenska scenen absolut. t.ex. sherlocks grejor, även om de är ganska gamla nu.
Vidare kan jag tipsa om den före detta medlemmen Bashie (Robert Valsinger). Jag har inte hört så mycket av honom, har bara From the Smoke på vinyl och att hitta skivor på Internet är jättesvårt. Men han har MySpace däremot, två stycken. Kan ingen i huvudet och min dator går sönder snart, tror jag. Han har hemsida också, typ robertvalsinger.com eller .se, minns inte. Men du kan alltid Googla honom, så hittar du honom säkert. Hans hiphop är mysig.
CunninLynguists till Peace and Love, vet inte när de släppte dem så kanske old news ehe
what it is
what it is
come check the noise
it's the new black version of the beastie boys
Låten är mysig att lyssna på!
Citat från en_het_potatis
svensk hiphop är tragisk
tycker jag inte, både promoe och svenska akademin har gjort fina grejer
Kenta har oxå gjort fint.
Citat från Oskyldig
Citat från en_het_potatis
svensk hiphop är tragisk
tycker jag inte, både promoe och svenska akademin har gjort fina grejer
Prop Dylan, Promoe och Organism är mina <3 svennar. Tycker svenskar suger på att göra musik, förutom ett fåtal
Organismen är en fet go grabb!
http://www.busdriversite.com/
Vad fan har hänt Busdriver? Why so electro suddenly? :(
edit: jaha det var bara första låten!
Vilken låt alltså
Fint levererat från arlöv
Requestar mer som detta
And the evilest of nine's guranteed to shoot crooked and the evilest of nine's guaranteed to shoot crooked
Bra album asså. Upptäckte Crooked i höstas men pallade inte kolla upp Evil Nine förrän strax innan nyår. Jäklar vilket bra album med bra besök på. Ja, Evil Nine är ju inte hiphop direkt, men Aesop Rock sitter aldrig fel.
Tänkte posta ovanstående länk med Crooked, men oklok var 4 minuter snabbare :|.
Länkar något annat då:
VEMFAN BRYR SIG OM VAD TEXTERNA HANDLAR OM??
Det är awesome anyway! :(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet