Helgon.se - dött

ec_arkiv Kille, 36 år

0 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2009 kl. 17:50
ec_arkiv Kille, 36 år

Kopierat från helgons forum

Helgon.net har numer blivit Helgon.se, och i och med det så passade Svartrock på att begå omvänt myteri mot oss andra i Crew och har nu helt sonika avsatt oss helt, trots att han inte har lyft ett finger på åratal för att fixa något med helgon alls.

Eftersom han inte har kommunicerat med oss något överhuvudtaget så har vi ingen aning om vad han har för plan för att lösa problemet han har nu när han inte har kvar någon administration.

Den plattform som vi har skrivit och nästan gjort helt klart kommer nu inte att ha något med helgon att göra alls längre, utan det får bli en helt egen community som är som helgon men som är fritt från alla fel och ifrån ledning som spontant kan få för sig att förråda hela sin administration enbart av monetära skäl. Speciellt om den ledningen består av gamla vänner.

Alla Crewmedlemmar som stödjer oss kommer att hänga med oss, och det innebär alla utom Svartrock själv. Jag kommer inom kort att posta en länk där man kan registrera intresse för medlemsskap på den nya plattformen. Alla som registrerar sig kommer att få ett email så snart vi är lanserade.

Utöver detta anser vi detta vara ett extremt sorgligt sätt att hantera allt detta som sker.

Vidare läsning: https://www.flashback.info/showthread.php?t=943623
http://projo.se/2009/06/vad-hander-med-helgon-net/

NYTT NEDAN!
Följande är ett meddelande från f.d. Crew:

Vi i före detta Crew har idag närvarat på den utannonserade auktionen.
Svartrock representerades av en jurist, två andra intressenter närvarade. En helgonanvändare dök även upp för att hålla oss sällskap.

Innan själva auktionen drogs igång klargjorde vi händelseförloppet för det senaste dygnet och det faktum att Svartrock gått bakom ryggen på den Likvidator som står som förvaltare för företaget Alla Helgons Handelsbolag. Auktionen påbörjades och Svartrocks juridiska ombud bjöd 30000 vilket var den startsumma likvidatorn fastslagit. En av de andra intressenterna lade ett bud på 40000 men när vi lade ned vår budgivning bad han om att få avbryta auktionen för att tala med oss och den andra intressenten.

Under detta samtal lade vi fram vad vi vet. Att Helgon är utan ledning, utan moderering och sannolikt även utan framtid. Vi informerade om de monetära och juridiska oegentligheter vi känner till, att företaget inte äger någon av de domäner som pekar på plattformen, och att Svartrock medvetet haft en dold agenda och i linje med den fört oss bakom ljuset i vår strävan att rädda det helgon symboliserar.
Med denna information valde den intressent som lagt sitt bud att dra tillbaka det och likvidatorn förklarade auktionen avbruten. Bägge intressenter valde att ta kontakt med oss och uttrycka sin vilja att samarbeta samt sin tro på att det vi gör har ett värde som, för dem, vida överstiger vad det ett köp av det utauktionerade bolaget kan tänkas resultera i.
Likvidatorn kom överens med Svartrocks juridiska ombud att förhandla om en lösning i enrum, mer än så vet vi inte men det ser ut som att Svartrock kommer köpa bolaget samt betala likvidatorns arvode.

Vissa av oss har nu fått våra konton raderade och vi tror inte det är mer än en tidsfråga till det att resterande medlemmar ur tidigare Crew åker ut.
Vi kommer hädanefter köra stenhårt på att lansera det vi idag kallar http://www.likström.se , för att visa på vårt engagemang tar vi därför upp plattformen för publik betatestning redan ikväll.

Igår fanns det utrymme för tvivel gällande Svartrocks engagemang och planer för helgon men idag står det helt klart att våra farhågor besannats och Svartrock inte bara förrått sina användare utan även de som lagt ned själ och fritid i helgons drift och framtid, men värst av allt, sina vänner.

Då denna tråd med största säkerhet kommer raderas uppmuntrar vi alla användare att hjälpa till hålla denna information publik och tillgänglig.

Med Vänliga Hälsningar

Vi som under de senaste åren skött helgon,
raven, Linosaur, Moijra, iveqy, Daethorian, arkVark och Young



Åsikter och dylikt? Har vi förlorat något på detta?
Registrera er redan nu på helgons "nya" hemsida http://www.likstrom.se

Desilita Tjej, 31 år

6 064 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2009 kl. 17:52
Desilita Tjej, 31 år

oj.
Chockad! :O

Joebandoe 31 år

2 916 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2009 kl. 17:53
Joebandoe 31 år

wtf? jag kommer ihåg att jag växte ifrån helgon den dagen jag fyllde 13

Desilita Tjej, 31 år

6 064 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2009 kl. 17:54
Desilita Tjej, 31 år

jag växte ifrån helgon någon gång runt 2007!

Zornie Kille, 36 år

603 forumsinlägg

Skrivet:
28 juni 2009 kl. 17:56
Zornie Kille, 36 år

STÖRT SOM FAN!

robnorgren Kille, 35 år

260 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 00:42
robnorgren Kille, 35 år

Hur kan småbarn växa ifrån Helgon när de inte ens uppnått Helgon-åldern? Hm. Syftar på två svar i tråden.

Likström, ses.

B_Orridge Kille, 32 år

3 614 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 00:46
B_Orridge Kille, 32 år

Citat från Joebandoe


wtf? jag kommer ihåg att jag växte ifrån helgon den dagen jag fyllde 13

Och hamnade på ec?
Jävlar, vad konstigt.

robnorgren Kille, 35 år

260 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 00:47
robnorgren Kille, 35 år

Emocore kan vara skönt. Man slipper formulera sig korrekt.

Kommienezuspadt Kille, 32 år

391 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 00:47
Kommienezuspadt Kille, 32 år

Om man gick från Helgon till Emocore så har man knappast växt upp.

Julien Kille, 34 år

125 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 00:47
Julien Kille, 34 år

OMG >....< Jag som trodde Svartrock hade något i skallen...
new platform ? ... ses

MakeECGreatAgain 37 år

8 762 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 00:59

"Forumet är tillfälligt stängt och återkommer inom kort."

Misstänker en jävla shitstorm där.

B_Orridge Kille, 32 år

3 614 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 01:00
B_Orridge Kille, 32 år

Citat från KirchNKnocks


Medlem sedan 2002, owned bitches!

nick?

B_Orridge Kille, 32 år

3 614 forumsinlägg

Skrivet:
12 augusti 2009 kl. 01:01
B_Orridge Kille, 32 år

Citat från BukkakeTsunami


"Forumet är tillfälligt stängt och återkommer inom kort."

Misstänker en jävla shitstorm där.


Blir ju inget!
Eller, jag kanske missupfattade dig?


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet