Hästsport

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 13:20
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från Vipera


ELLEN jag vill se film/bild på honom ????! Eller framförallt film.

//Céline, din alltid trogna


Fick på film när vi kommer i 180 och hoppar studs i en kombination (HAHA) och river hela första hindret, väldigt vackert! Fast filmkameran ligger hemma :@

Här är han i alla fall med sin ägare.

Celine Tjej, 34 år

9 285 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 14:29
Celine Tjej, 34 år

Gud vad fin han är! Är han tung? Han ser lite tung ut!

Jag måste så komma och rida honom. Västerås är ju typ bara 1.5 timme från moi.

bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 14:51
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från Celine


Gud vad fin han är! Är han tung? Han ser lite tung ut!

Jag måste så komma och rida honom. Västerås är ju typ bara 1.5 timme från moi.


Inte tung alls, muskelberg dock och väldigt het/stark i hoppningen. Ska låta min tränare rida till honom lite. Väldigt fin annars!

bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 15:05
bebo_ Tjej, 33 år

Åhhhh, hoppas jag kan köpa till Crown-sadeln jag red i igår skönaste hoppsadeln jag ridit i någonsin. 20 000 SEK </3

solitarymoment Tjej, 33 år

6 072 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 16:08
solitarymoment Tjej, 33 år

hotlips, mortalsaints; Jaaaa ): Är helt jätteledsen, vill inte behöva börja om från början </3

Battlealex Tjej, 33 år

4 658 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 17:13
Battlealex Tjej, 33 år

Citat från JagErBrutal


http://www.facebook.com/groups/275850112432056/

Vi vill inte ha små pojkar som dig heller, så du behöver inte oroa dig.

Karin Tjej, 34 år

13 597 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 17:59
Karin Tjej, 34 år

Ikväll ska jag på föreläsning med Kristian Von Krusenstierna, föreläsningen har temat "Helheten, vad som krävs"
Wuhu! :D

BoboTJ Tjej, 31 år

2 122 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 20:37
BoboTJ Tjej, 31 år

Citat från Karin


Ikväll ska jag på föreläsning med Kristian Von Krusenstierna, föreläsningen har temat "Helheten, vad som krävs"
Wuhu! :D


Ska rida för honom om en vecka. ;)

partyiamerikat Tjej, 30 år

3 533 forumsinlägg

Skrivet:
31 oktober 2011 kl. 20:54
partyiamerikat Tjej, 30 år

ÅÅÅHIHIHIII nu är jag lycklig :)
Idag på ridlektionen gick allting perfekt. Ökad trav, ökad galopp (han brukar inte vara bra framåt annars) och öppna i förvänd galopp <3
Har världens bästa ponny!

gaykob Kille, 31 år

1 420 forumsinlägg

Skrivet:
1 november 2011 kl. 15:08
gaykob Kille, 31 år

Erkänn Naiomi är fiiiin!?

Battlealex Tjej, 33 år

4 658 forumsinlägg

Skrivet:
1 november 2011 kl. 16:03
Battlealex Tjej, 33 år

Hon ser lite framtung ut enligt mig, men ah, annars fint :)
Ser trevlig ut att rida!

Salt Tjej, 32 år

2 196 forumsinlägg

Skrivet:
1 november 2011 kl. 19:12
Salt Tjej, 32 år

Usch, vad ska man göra när man ser/känner att hästen går omkull?
Alltså, allt jag tänkte var dra i tyglarna, men shit, kändes ju otroligt elakt ):
Han har ju vanligt tredelat, men ändå :o

Absolution Tjej, 32 år

570 forumsinlägg

Skrivet:
1 november 2011 kl. 19:53
Absolution Tjej, 32 år

Liten update för hur det gick på kliniken:

Var med min 1,5 åring till ATG kliniken igår. Som tur är så ligger den bara några minuter ifrån vårt stall - så lillstackarn slapp stå i transporten alltför länge med feber och allt. Han käkade bra på morgonen, men var hängig. Hade druckit 2 hinkar vatten under natten, och slickat väldigt mycket på saltstenen. Hade 38,7 i temp, vilket är rätt högt för honom.

Han var som vanligt lugn som fan när jag lastade i och ur honom - stod snällt stilla i transporten också. Gick utan problem in på kliniken men när jag lämnade honom ensam i en box där blev han orolig. Fyllde i papper och sen fick jag hålla i honom medan dom tog blodprov. Han reagerade knappt på sticket, stod lugnt och fint still. Sedan fick jag springa med honom fram och tillbaka - dom tyckte att det såg bra ut.

Sen skulle hovslagaren kolla på hans hovar - även fast Boris var febrig och stod och sov mot min axel så gav dom honom en spruta med lugnande för att han inte ville hålla upp hovarna. Hovslagaren verkade honom helt som vanligt, och skar bort lite runt hovsprickan höger fram - den var väldigt ytlig och kommer att växa bort om några veckor :) Blev såååå lättad när jag hörde det! Ännu bättre var det sen när han inte alls hittade några fel med hovarna, förutom att de hade flutit ut lite pga. oregelbunden verkning (förra ägarens fel, grrr). Boris höll på att ramla ihop för han var supertrött - han stod och tryckte all sin vikt mot mig för att hålla balansen. Hovis sa att Boris skulle bli en redigt stor häst - eftersom han är väldigt stora och kraftiga knän - och han sa lite skämtsamt att han skulle få storlek 10 i skor, haha. Skulle se galet ut på min lilla häst! :D Dom trodde att han skulle bli runt 165 cm - men hans mami och papi är 163 och 160 bara.

Kastreringssåret hade ytligen börjat växa ihop - så dom blev tvungna att pilla lite på det. Han fick en till spruta lugnande, och blev ännu tröttare, varmare och svettigare. Blodprovet hade analyserats (gick på 10 minuter typ) och hans fibrinogenvärden som skulle ligga mellan 200-450 låg på 477. Inte farligt högt, men det tyder på en infektion i kroppen - i hans fall efter kastreringen. Dom mätte ut hans vikt, 430 kg, och jag fick penicillin - ska ge honom 33 ml (SKITMYCKET!) en gång dagligen, intramuskulärt i halsen. Kanylen är nästan 5 cm lång, och jag tippar på att den är typ 1,4 eller 1,6 mm. Och hela jävla kanylen ska köras in i halsen - ser nästan ut som om den kommer att gå ut på andra sidan.

Absolution Tjej, 32 år

570 forumsinlägg

Skrivet:
1 november 2011 kl. 20:28
Absolution Tjej, 32 år

Citat från stylegeek


Erkänn Naiomi är fiiiin!?
[film]
--------------------------------------------------------------------------

Har du inspänningar av något slag eller är det martingal?


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet