Hästsport
Justanotherstar: Tack så hemskt mycket! Det tar jag till mitt hjärta!
och om nu ägaren "mest satt på grimman och ba kom nu plutten så går vi, så har han följt efter" så är det verkligen ingen dum ide att jobba mer från marken. utan att någon sitter på.
Citat från kinalol
asså jag skrev en text. men jag orkar verkligen inte förklara för någon som inte verkar vilja lyssna ändå. jag menade inte direkt att du bara skulle ta ett grimskaft och dra fram honom... finns flera sätt att leda honom där du kan hjälpa honom innan du hoppar upp i sadeln. om han tex. reagerar framåt av ljud, (nu gjorde han väl inte det men det är bara ett exempel) så kan du använda det när du sedan stiger upp genom att göra ljud samtidigt som du skänklar. alltså föra vidare vad han redan uppfattar som en skänkel, till just skänkeln. du kan fortfarande ha på träns och ha händerna och tyglarna ovanför manken när du går bredvid honom. om han inte är typ 175 och du typ 150, då kanske någon annan ska göra det. osvosvosvosvosv *textenjaginteorkarskriva*
Det är klart att jag tar till mig av tipsen jag får, det är ju av den anledningen jag frågar.
Men av ditt första inlägg fick jag intrycket typ "du kan inte rida en så ung häst" och typ som nerklankning, och kände att jag ville försvara det.
Och som sagt uppfattade jag ju det som att jag skulle gå vanliga promenader med honom nu istället för att rida, vilket du uppenbarligen inte riktigt menade då!
Vi är ungefär samma höjd/längd, men tömköra medan nån leder lär ju få i princip samma effekt. Och som sagt flytta undan mycket för tryck från marken!
Men jag uppskattar mycket att folk kommer med tips som är vettiga!
Någon som hanterar/har hanterat föl nån gång? Vill veta det innan jag frågar och ber om hjälp :P
Citat från PLOMP
Citat från kinalol
----------
Citat från PLOMP
Det är klart att jag tar till mig av tipsen jag får, det är ju av den anledningen jag frågar.
Men av ditt första inlägg fick jag intrycket typ "du kan inte rida en så ung häst" och typ som nerklankning, och kände att jag ville försvara det.
Och som sagt uppfattade jag ju det som att jag skulle gå vanliga promenader med honom nu istället för att rida, vilket du uppenbarligen inte riktigt menade då!
Vi är ungefär samma höjd/längd, men tömköra medan nån leder lär ju få i princip samma effekt. Och som sagt flytta undan mycket för tryck från marken!
Men jag uppskattar mycket att folk kommer med tips som är vettiga!
Ah men bra haha. Nej det va inte riktigt så jag menade i första inlägget, därför jag skrev att jag inte kunde säga något eftersom jag inte kände hästen. men jag och min kompis har hållit på med en 4årig ardenner (elliot) som knappt var hanterad av sin ägare heller mer än vid förflyttning, och han är verkligen som en jättestor bebis. han har gått med sin mamma i hagen sen han föddes och har inget självförtroende alls och vågar knappt gå fram själv. haha. rena barnrumpan! och jag tycker han behöver växa mer i sig själv och därför satsar vi mer på utveckling från marken nu, även om han inte har något alls emot att vi sitter på honom. det var nog mer därför jag tog upp åldern, men som sagt är alla hästar olika :)
Aha okej!
Men Plutten verkar äldre i skallen än bara tre år, han är inte lättskrämd och galet lugn och så, och när han väl rör sig är han väldigt stadig.
I kroppen ser han också äldre ut, och ögonen och så, så antar att han är utvecklad rätt tidigt. Det är iom att han inte kan nåt som man märker hur ung han är.
Vår D-ponny reds ju in samma år som han blev 5, eftersom han inte var tillräckligt klar i kroppen innan det!
Citat från BajsPyttipanna
Någon som hanterar/har hanterat föl nån gång? Vill veta det innan jag frågar och ber om hjälp :P
Grimma, leda, borsta, lasta, spola etc etc. grundträning, så ja. :)
Edit: Vill tillägga en sak innan det blir ett jävla liv igen. Dessa föl är framförallt trav och galopphästar, ja hästar som tävlas i tidig ålder och far land och rike. Då börjar man när dem är föl för att den ska vara vana tidigt, som man ska. Imo.
Har någon av er köpt häst från något annat land?
Ska ju som sagt köpa en häst jag red på jobbet på Island i somras. Om allt går som det ska osv.
Men det är så himla mycket jag inte har koll på.. dels för att det är min första häst men också för att det blir så mycket krångligare att köpa från ett annat land när man inte har möjlighet att åka dit och ta allt face to face med ägaren. Kommer kanske inte ens kunna närvara på veterinärbesiktningen, om jag nu inte väntar till nästa sommar med att köpa. Men jag vill inte vänta så länge.. Då kommer han förmodligen börja gå med på turer och ridas av turister och det vill jag slippa. Han är så fin och oförstörd nu, bara riden av personalen på gården.
Känns iallafall som att det är hundratusen saker att tänka på. Vart ska man börja? :(
Funderar på att införskaffa ett sidepull till min ponny då hon inte gillar hacket och ibland kan det vara bra att skippa bettet. Har testat några kapsoner men det har fungerat sådär, hon har så smal nosrygg så det är svårt att hitta en kapson som passar henne bra. Vill ju att den ska ligga ordentligt på plats och inte fara runt på henne.
Så är det någon här som har erferanheter av sidepull? :)

^
Mamma har ridit mycket på Calle med det. Asbra om man ska ut och lunka i skogen, mindre bra om man ska rida "vanlig" dressyr!
[
Fick filma från tv:n, bara för att datakabeln till filmkameran är försvunnen. Lol. Men ah, här är min & Christys vurpa i söndags
Fyfan vad hemskt det såg ut D: tur att verken du eller hästen skadade er ordentligt o:
Ska träna en kompis häst ikväll eftersom hon gick och bröt handleden, den dumma ungen. ska bli jättekuul för den hästen är så himla fin.
Gina, fyfan vad otäckt! både du och hästen hade ju kunnat bryta nacken :((((
Gina, usch vad otäckt det såg ut!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet