Hästsport
Arg? Det är för att påpeka att dom är duktiga, och dom hjälper mig en del. Så helt orelevant är det inte.
Ah, men vi hörde dig första gången.
Arg? Nej. Undrade bara varför det var så viktigt att nämna fler gånger, och med stora bokstäver :)
Hellraiser: Om jag var du skulle jag vänta med hoppningen en månad eftersom hästen är ny för både dig och stället. Så den verkligen får vänja sig, innan du sätter igång med moment som hoppning som faktiskt är ganska krävande både mentalt och fysiskt.
Det är ingen idé att rusa igenom allt, hellre än helt stabil häst som fått ta det lugnt vid start. Hur cool en häst än verkar vid nya ställen är det inte rättvist att sätta igång "som vanligt" direkt.
Jag håller med Celine. Om hon dessutom hoppar lite konstigt föreslår jag att du börjar med markarbetet. Jag red markbommar med Leo i ETT år innan jag började hoppa honom .
Emeli, PLOMP: Låter fortfarande väldigt "snäsiga".
Celine, Karin: Ska cantra henne på slingan/travbanan för att bygga muskler, och sen travhoppa sockerbitshinder är tanken! Idag blev det mer att känna efter ordentligt. Men ska travhoppa små plutthinder för att få koll på benen och allting sen! (:
Edit: Hon trivs jättebra, men jo, ska nog vänta med "ordentlig" hoppning ett tag efter idag.
Fast det var faktiskt inte särskilt relevant att din kompis TÄVLAR 140...
Det är relevant då hennes mamma som är lite "coach" OCH hon hjälper mig. Så det är inte helt out of nowhere.
Ska börja påpeka vilken nivå mina tränare tävlar på jag med.
Vilken jävla attityd det blev här då, men visst, ska sluta skriva att jag får hjälp över huvud taget (för jag är ju så jävla okunnig för att jag är 14 och aldrig haft häst innan etc).
Det är bara sättet du skriver det på som framstår som skrytsamt, speciellt då det upprepas..
Behövs ju egentligen inte sägas mer än att man får hjälp av en duktig kompis/mamma/tränare :)
Min ena dressyrtränare har placeringar i internationella Grand Prix dressyrer och har dessutom blivit placerad i NM. Min hopptränare tävlar upp till 140 och har blivit placerad i SM
:)
Tycker ändå det blev en JÄVLA attityd helt plötsligt, man kan ju säga så som du precis sa INNAN allting gick mot det otrevliga hållet imo. @ PLOMP då.
Min hopptränare är fd militär!!!!!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet