Hästsport
Mamma red Calle på side-pull ett tag, gick inte att rida vanlig dressyr i det eftersom det blev skav men ute funkade det hur bra somhelst!
Är faktiskt inte alls särskilt insatt i hur side-pull fungerar känner jag. (Blev lite nyfiken nu) Men är det så att trycket blir mest över nosryggen i repgrimman när man tar i tyglarna?
"Side-pull inverkar endast genom tryck på nosryggen och ger bättre möjlighet att använda ledande tygeltag."
saxat från djurtandvårdsklinikens hemsida
Ah som jag trodde alltså. Men låter väl bra bara man är mjuk och så i händerna så att man inte lägger för mycket tryck på nosryggen. Testa på vettja!
Ja, och att det tar i nacken på yttersidan med!
Tyglarna sitter ju i ringar, som sitter genom "nosremmen" och sen i kors under käken, och upp i nackstycket, så det blir typ omvänt på nåt sätt.
tror att jag ska skaffa ett faktiskt! Leo har börjat krångla lite på hackamore på sistonde så det kan kanske vara bra att prova något annat
Okej, av nyfikenhet. Vad föredrar ni, hackamore eller side-pull? (Nu när jag läst på lite om side-pull så är det kul att få höra andras åsikter.)
Jag har som sagt inga erfarenheter utav side-pull, hackamore är lite trixigt innan man lärt sig hur man ska rida med det. dessutom reagerar olika hästar väldigt olika på det
Hackamore, lätt!
Det går ju att göra allt som går med vanligt bett :)
Känslan när man lyckas få en superstel häst att inte långt senare bli helt böjbar, supermjuk och man får ner den i superfin form <3
Sen när man dessutom får kommentarer av ridläraren som "du är en av de få som kan rida honom så bra!" "det där är riktigt bra för att vara honom faktiskt!"
Kändes så himla bra idag!
Citat från Karin
Hellraiser: ett tredelat kanske? superbra att du tänker variera bett på din häst! :D hanske skulle du prova att ett bettlöst alternativ också? :)
Plomp: jag har inget sådant träns heller, haha
Typ... Ett tredelat och ett hackamore då kanske? (känns enklast att få tag i ett hack)
det är vad jag kör på! :)
Men då kanske det får bli så! Får se till att skrapa ihop lite pengar först, men tror det blir ett hack först isåfall! (:
Har oftast nosgrimma när jag rider med min klassiska utrustning på enbart bett för att det är snyggt. Annars, never ever babes.
Hur många gånger har vi inte snackat om det? Hahaha
I övrigt kommer mammas häst på lördag!!!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet