Hästsport
WOHO!!
Lycka till med allt :D
Känns helt sjukt, och fatta snabb affär. Provred igår och idag har hon gått igenom besiktningen. Vi ska kolla om vi kan ta hem henne redan imorgon också :D
OJ JÄVLAR?!
Det var snabbt jobbar :o
Hoppas det går bra med allt :D
Skulle egentligen komma någon och provrida imorgon, HEHE ägd! ;$
Haha! Men underbart, blir avis ju, jag vill också ha egen häst :(
Men ja, ska väl åka och provrida grannens islänningar snart, hihiihihi
Är pepp på de!
Hihi :$
Eftersom att INGEN utrustning ingår så ska jag och mamma åka iväg till Hööks och köpa träns etc när hon kommer hem, kommer bli dyrt dethär, haha :(
Det är inte ens billigt att köpa ju............. :(
Orkar inte kolla bak men verkar som du ska köpa hästen du proved igår mik? Grattis! :D
Är i stallet nu. Casper och jag har bråkat lite så han behöver ett nytt grimskaft.. kul :)
Ska även testa martingal för första gången på honom idag. Wish me luck!
Ska fixa lektion nästa vecka tänkte jag. Skulle verkligen behövas om man säger så, haha.
hoppträning ikväll :D
Jag vill också rida :(
Citat från Justanotherstar
Hästens lynne är egentligen det mest avgörande. Åldern är ibland bara en siffra, nu är dock inte denna hästen speciellt ung. Men inom ridningen är den grön med tanke på att dem bara var riden i tre år.
Om det är din första häst ska du nog skaffa en mer rutinerad häst som du kan lära dig på, nödvändigtvis inte äldre. Givetvis beror det på ambitionsnivå, vill du enbart lulla runt hemma och hästen har ett stabilt och lugnt lynne kan det funka utmärkt. Men om du har högre ambitioner och vill tävla etc. borde du skaffa dig en häst som är mer riden så vitt du inte är så pass rutinerad själv att du kan utbilda den vidare.[/i]
Det enda problemet är att han är lite obalanserad ibland, gör man tillräckligt många halvhalter så går han som en klocka.
Citat från HOTLIPS
Citat från Hellraiser
Det är inte ens billigt att köpa ju............. :(
Det är inte speciellt billigt att ha häst heller...
Jag vet, varken billigt att köpa eller ha häst...
Haha gud, trodde aldrig mamma skulle gå med på det här.
Betalar jag hovslagaren (menar, 500 kr i månaden ungefär, så mycket betalar jag redan nu för casper, och det kan jag ju fortsätta med!) och vi skaffar en medryttare får jag ha foderhäst. Underbart!
Casper gick förövrigt mycket bättre med martingal ute. Han brukar bli jättehet på vägen hem men han var avslappnad hela vägen. Sökte sig jättefint i traven osv. Hopplektion nästa vecka. TAGGAAAAD!
Hatar förövrigt torsdagarna. Slutar 15:50 på torsdagar och måste direkt till Casper för att hinna rida innan han får sin middag..
så vägrade han stå stilla i stallgången, han bara fortsatte dra med mig utåt. Gav upp när grimskaftet gick sönder... Kalasbra :))
Hahaha rörigt inlägg? Ohja.
Älskar att Yatzy ser ut som världens tröttaste lektionshäst på denna bilden haha :D

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet