Hästsport
Tycker det är bra att dom får komma ut tidigt om hästen är redo för det fysiskt och psykiskt. Jag har aldrig pressat Amber eller tvingat henne till nånting, och hon är jämn i kroppen och klar för treårstestet.
Det är ju inte direkt avancerade saker, vad jag läst rider man två varv i varje gångart, sen löshoppningyoch visning.
Är lika stor risk att hästarna går sönder om dom rids in sent också, när hästen är färdigväxt.
Jag hade aldrig ridit in henne och förberett om hon tex hade vart väldigt bakhög och växt ojämnt!
Men tänk på de som lever på avel tex, de är ju beroende på bra resultat i treårstest osv. Tycker att många hästar rids in alldeles för tidigt. Tycker det är sjukt att femåringar "ska" gå 120 tex, tror att många inte kan ge hästarna den tid de behöver.
Jo men är hästen redo för det ser jag ingen anledning att dra ut på det!
Men behöver man pressa hästarna dit håller jag med om att det är fel, om man gör det bara för resultatets skull.
Många som sysslar med avel och hästar som ska tävlas högt lever ju liksom på det, och när ett bra treårstest (tex) är avgörande för inkomst osv, tror jag att det är lätt att stressa alldeles för mycket, dessvärre. Menar inte att alla sliter ut sina unghästar haha, menar bara att jag tror inte att många får den tid de behöver på sig att utvecklas, och växa klart osv.
Citat från PLOMP:
Jo men är hästen redo för det ser jag ingen anledning att dra ut på det!
Hållbarheten?
Börjar man tidigt om hästen är redo för det så stärks leder och skelett, iaf vad jag hört och har erfarenhet av.
Ja, fast en häst i den åldern är inte färdigväxt eller redo för ridarbete
Inte ens färdigväxta hästar är gjorda för att ridas på
Monique, ush, beklagar :( <3 han får det bra där uppe!
Solitarymoment,
Nej jag sa inte att dom är färdigväxta. Men börjar man tidigt så vänjer ju hästens kropp sig vid ryttare och bygger muskler från grunden, och även stärker skelettet.
Det är större risk att en häst som växt helt klart innan man rider får förslitningsskador då skelettet växt färdigt utan att anpassa sig efter ridning.
kram på dig monique <3
Inte sagt något pga veterinärbesiktning osv. Men hämtat treåring idag. Nu kansle det inte känns lika tomt efter Billie. Världens sötaste häst i alla fall <3
Citat från PLOMP:
Det är större risk att en häst som växt helt klart innan man rider får förslitningsskador då skelettet växt färdigt utan att anpassa sig efter ridning.
Förutsatt att den får gå i små/dåliga hagar.
En unghäst som får gå i bra hagar och sedan rids in när den är färdigväxt håller bäst.
^ Håller med!
Jag jobbade min unghäst väldigt mycket från marken till han kunde bära sig själv fint i skritt och trav samt hade bra kroppsmedvetenhet innan jag började jobba honom uppsuttet. Hade hängt, suttit och klättrat runt lite på honom från att han var 3 för hans psykes skull men ridjobb fick vänta tills han var 5. Jag tror på att man inte ska ha så bråttom med unghästar dels för kroppen och dels för att vissa inte har psyket till den stressen de ofta utsätts för.
På vilket sätt skulle hästens skelett anpassa sig efter ridning? Kanske har missat något men tycker det känns som att vi ska kunna rida hästarna utan att påverka deras skelett, om vi gör det på rätt sätt :(
Citat från solitarymoment:
Citat från PLOMP:
Det är större risk att en häst som växt helt klart innan man rider får förslitningsskador då skelettet växt färdigt utan att anpassa sig efter ridning.
Förutsatt att den får gå i små/dåliga hagar.
En unghäst som får gå i bra hagar och sedan rids in när den är färdigväxt håller bäst.
Som solitarymoment sa, dom blir hållbara om dom får gå i stora hagar med varierande underlag. Muskelaturen och skelettet utvecklas mycket bättre än om dom går i en skruttig grushage eller en liten lerig fyrkant. Därav går många unghästar på lösdrift tills det är dags att rida in dom. Billigt och bra är det också!
Min unghäst går just nu på lösdrift, och han ska fortsätta gå där ett par år till.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet