Hästsport
Så finaaaaa <33
Finisaar <3
Vet inte vad jag ska göra med Billie. Han går och ruskar på huvudet hela tiden, och när jag sitter på är det som att han vill vända om hela halsen och huvudet samtidigt som han ruskar på sig. Det är jättekonstigt och jag fattar ingenting. Hoppade av och ledde honom, men han fortsatte att ruska på sig, knäppte upp remmarna på tränset ifall de tryckte någonstans, men då blev det ännu värre. :sss :((((
^ Har du kollat hans tänder?
Nä, vi ska göra det om någon vecka. Funderade på det med förut, om det kunde vara tänderna.
Dagens ridpass (på Solna) var verkligen pissdåligt. Får rida en seg, skänkeldöv häst. När jag försökte göra tempoväxlingar för att få honom kvickare i benen och lydigare för skänkeln säger ridläraren hela tiden åt mig att inte göra det. När jag sedan påpekade att han inte lyssnade på mig, då säger hon att jag borde göra renodla hjälperna och göra tempoväxlingar, vilket var exakt vad jag höll på med.
Sen fick vi bara rida fram i vänster galopp innan vi gick in i övningen, då klagade hon på att han var stel i höger sida (han är en sån som måste få galoppera igång för att bli mjuk).
Jag är lite irriterad just nu, märks det? x)
^ lol älskar Solnas hästar och älskar Nina.
Ja, jättekul med hästar som är stela, skänkeldöva och helt avtrubbade. Och Nina är ju fruktansvärt otrevlig, jag tål inte människan (som tur är slipper jag ju henne snart). Övriga personalen är inte så mycket bättre dem heller.
Det är inget fel på hästarna, det är helt människornas fel att dom blivit sådär.
JuniorSM nu :D
Citat från BoboTJ
Ja, jättekul med hästar som är stela, skänkeldöva och helt avtrubbade. Och Nina är ju fruktansvärt otrevlig, jag tål inte människan (som tur är slipper jag ju henne snart). Övriga personalen är inte så mycket bättre dem heller.
Fan dillar du om, börja rid ordentligt istället för att gnälla. Nina är hur jävla trevlig som helst, tror felet sitter i din attityd tbh.
Alltså kastanjerna (de där barkaktiga knölarna på insidan av frambenen, visst heter de så??), är det normalt att de spricker upp och att det går att plocka lös små bitar ur dem (lol, gav en bit åt Benjamin och han åt upp den hahahaha)? Märkte bara av det idag, borde man smörja med typ hovfett eller bara låta vara?
Det är helt normalt! Brukar pilla loss när de är spruckna, de gör ju ingen nytta egentligen. Så att låta de vara gör ingen skada :)
Nä, tänkte också att de inte gör så mycket nytta. Har dock aldrig lagt märke till det förut bara så började undra!
När jag skulle hämta/fotografera Hugur i hagen idag så kollade jag mot stohagen och möttes av det här
jag ba "är hästen död"
hon låg verkligen helt stilla och jag såg inte att hon andades. jag ropade lite osv för att se NÅGON reaktion, men nope, ingenting. jag "ok this is freaking me out...". men till slut så reagerade hon på mina visslingar och hajade till hahaha :D trött häst.
Mycket hö verkar hon också fått i sig. ;) Annars är det inte så vanligt att se hästar ligga ner.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet