Hästsport

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
crunchy Tjej, 30 år

1 149 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 19:55
crunchy Tjej, 30 år

Nuu ska jag ut och rida min finfina häst! :'D
snaaart får jag hem min nya häst också c':

Gina Tjej, 32 år

4 946 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 19:56
Gina Tjej, 32 år

^ Åh, min vän var med om det. Hennes sto blev skuret. De fick reda på genom en hästviskare att det var grannens son som gjort det. Dock tyckte polisen inte att det dög som bevis. Flera hästar och kor har blivit skurna i det området sedan dess :(

Gina Tjej, 32 år

4 946 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 19:57
Gina Tjej, 32 år

Citat från bebo


Dom försökte döda honom, det är de typerna som åker runt och kidnappar och skär upp hästar i hagen.

Förstår inte varför människor gör sådant? Åh. Jag hatar människor ibland.

Gina Tjej, 32 år

4 946 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 20:04
Gina Tjej, 32 år

Vill slänga upp herr Colting på en tokig ponny eller något, gah.

bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 20:07
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från Gina


Citat från bebo

Dom försökte döda honom, det är de typerna som åker runt och kidnappar och skär upp hästar i hagen.

Förstår inte varför människor gör sådant? Åh. Jag hatar människor ibland.


Adrenalinjunkies.

Gina Tjej, 32 år

4 946 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 20:08
Gina Tjej, 32 år

Citat från bebo


Citat från Gina

Citat från bebo

Dom försökte döda honom, det är de typerna som åker runt och kidnappar och skär upp hästar i hagen.

Förstår inte varför människor gör sådant? Åh. Jag hatar människor ibland.

Adrenalinjunkies.


Hoppa fallskärm eller något, råna en fucking ica, men lämna våra djur ifred :c

Gina Tjej, 32 år

4 946 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 20:30
Gina Tjej, 32 år

^ Läste den nu, vilka idioter ;(


bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 21:01
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från hoehoehoehoe


Jag tror att jag har bättre syn på dig än "alla" andra. Har aldrig trott att din familj skiter i dig med tanke på att du skrivit så bra om din mamma t.ex.
Dock vet jag och jag kan försöka leta fram (dock tycker jag att det är ganska onödigt och töntigt) många inlägg du gjort där du skrivit typ har fått fem lax av morsan att shoppa för att jag va lite nere, pappa ska köpa en ny transport till mig för den vi har är för liten för våra egon osvosovosv.
Jag trycker inte ner någon p.g.a. den är bortskämd, tycker dock att sättet du skrev på var irriterande eftersom det lät som vääärldens snorunge. Hoppas dock att det var en del av din "image" förut för att provocera eftersom jag inte sett något sånt nyligen. Har inga problem med bortskämdhet så länge man är tacksam, jag menade inget illa mot dig på det sättet.
Dock tror jag att för mycket bortskämdhet i uppväxten kan vara dåligt för en i framtiden då man flyttar hemifrån och inte har sina föräldrar att stå på. Därför t.ex. jag både vill och inte vill få hjälp med pengar till en häst för att jag känner att jag kommer ta det för givet!


Jaså, märks inte, hah! :> Tycker du sågat varenda mening jag skrivit, haha.
Ja, min mamma ger mig 1500 i månaden och utöver det pengar till saker jag vill ha. Nya kläder, smink och sånt t.ex. Och? Vad är felet med det? Mina föräldrar har gott om pengar, de har inga problem med att ge mig det. Utöver det har jag i nuläget aktier som jag kan leva på för resten av livet. Jag har insett att jag aldrig kommer behöva jobba för att överleva, så den biten behöver jag inte förklara (att jag inte "kommer stå där med kostnader upp till öronen en dag" dvs). Dock så vill jag jobba, tjäna mina egna pengar och göra rätt för mig. Det är även detta jag sysslar med just nu. Letar praktikplats (redan blivit erbjuden en), flytta Fello till Stockholm och försörja mig själv på bidrag/jobb/praktik. Att man är bortskämd betyder inte att man inte kommer klara sig när föräldrarna inte försörjer en längre.

Nej, det var inte min "image" att såga Nellie. Jag skrev vad jag tyckte om henne, precis som när jag skrev att jag inte gillade Kittels rollkur. Jag ser inte problemet här.

Det är min blogg, jag skriver väl vad jag vill? Haha, du gör som sagt det du är bitter över att jag gör. Dömer andra utifrån bloggar. Skärp dig. Du låter bara avundsjuk.

bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 21:21
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från hoehoehoehoe


Du måste väl själv förstå att människor tycker att det är bortskämdhet när man är 18+ och inte har något jobb och får flera tusen i månaden att leva för av sina föräldrar? har du det så bra ställt kan du ju inte söka bidrag så hur skulle det gå till?
Bara för att man frågar saker betyder ju inte att man sågar någon? Du sågar ju det jag skriver lika mycket i så fall.

Jag skrev aldrig något om Nellie nu, jag menade hur du skrev i din blogg förr när du skrev om hur mycket pengar du fick av dina föräldrar samt hur mycket saker dom köpte till dig hela tiden, med tanke på att du provocerat mycket förut trodde jag det var en del av det hela.

Klart du skriver vad du vill men då måste du ju också stå för det, även om du var seriös eller inte?
Har absolut inget att vara avundsjuk på, hade också kunnat få mycket pengar av mina föräldrar, men jag väljer att inte göra det eftersom jag anser att jag är en vuxen människa som bör kunna tjäna mina egna pengar och försörja mig själv med dem!


Jag har aldrig påstått att jag inte är bortskämd, haha..? Ganska löjligt att tjata om det dock. Jag erkände direkt att jag var avundsjuk på Nellie för att hon kan kliva in på Hööks och välja och vraka, i princip.

Du verkar inte ha så bra koll på hur staten fungerar, haha. Jag är "handikappad" och kommer därmed få ett så kallat aktivitetsstöd på 8-9000 (eftersom jag inte kan plugga och få CSN-lån) i månaden. Hur familjens förhållanden ser ut har inte med aktivitetsbidrag att göra. Där är det diagnoser som spelar roll.

Jag provocerade en del förr, ja. För att få läsare till min blogg. Det är därför man provocerar, vettu. För att få uppmärksamhet.

Självklart, vad är det jag inte står för vad jag sagt? :D
Klart du gör. Hade du dock fått en lägenhet av din morsa för ett 7-siffrigt belopp hade du varit dum om du tackat nej. Jag tackar och tar emot, simple as that. Förstår inte vad du har problem med.

Downtownunicorn Tjej, 32 år

222 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 21:36
Downtownunicorn Tjej, 32 år

hoehoehoehoe:
OKEJ, nu kommer jag in sent i diskussionen. Men, det var jag som skrev att jag tyckte Tyras blogg skriker okunskap så det är mig ni ska såga. Jag tror att det sticker i ögonen när man köper två hästar inom loppet av vad är det, ett år (?) när man tidigare har haft ett vääääldigt långt uppehåll. Det är inget fel med det och det är galet duktigt av henne att lyckas så bra med sitt företag etc.
Det är inte så bara för att jag säger det, bara den känslan jag får när jag läser bloggen.
Sen det där med okunskap grundade jag helt enkelt på att jag drog till minnes det här (http://darios.se/?p=30577#comments) inlägget.. Hela bloggen går lite i det temat om ni frågar mig.

bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 22:04
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från hoehoehoehoe


Du skrev det som att du bara skrev "tack mamma", vilket du inte gjorde förut, det var det jag menade med att det höll ihop med din provokation.
Jag har nog ganska bra koll på det då jag själv blev erbjuden aktivitetsstöd eftersom jag fyllde 19 för några dagar sedan. Tycker dock att 8 000 är alldeles för lite att leva på när man ändå ska praktisera och hålla på, då kan man lika gärna ta något jobb.
Har man dock pengar på konton etc, så har man inte rätt till någon stöd eftersom man skall kunna leva på dem, det var vad dom sade till mig.

Jag må ha varit dum men det hade jag som sagt aldrig gjort, ser ingen anledning till att ha en sådan lägenhet när jag har en som jag är nöjd med redan!


Det var ett exempel, och jag har skrivit det många gånger, jo. Jag predikar även ofta hur mycket jag älskar min mamma och att hon, Robin och hästarna är mitt allt. Jag ska inte leva på 8 000, ska ska leva på mina hästar för 8/9 000 i månaden. Det vill säga stallhyra, träningar, strö, och lite annat. Praktik ska jag ha i samma stall, och förhoppningsvis få anställning efteråt om jag sköter mig duktigt.

Och nej, man kan inte lika gärna bara ta ett jobb, eftersom jag, som du tidigare skrev, inte har någon utbildning/erfarenhet. Jag ligger säkert inte ens bland top 1000 av personer som kvalificerar sig för ett jobb i Stockholm.

Vad man har på kontot spelar ingen roll när du ansöker om aktivitetsstöd. Då har de begått tjänstefel, om de nekat dig till stöd för att du t.ex. har ärvt :)

Bra för dig! Nöjer man sig ska man inte klaga, tycker jag.

Downtownunicorn Tjej, 32 år

222 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 22:07
Downtownunicorn Tjej, 32 år

Ett inlägg? Jag tog ett exempel p något som enligt mig var så uppenbart knasigt som det kan bli. Alla med någerlunda kunskap vet att varken hon eller Dario är redo för passage. OM det nu inte är såhär att det går fruktansvärt mycket bättre varje gång man inte filmar. Men, som jag uppfattar det så går dario på bogarna och är allmänt tungriden. Jag tänker inte leta reda på fler exempel, ville mest belysa varför jag tycker som jag gör.

Alltså. Det är hennes blogg vi går efter här, det är på hennes blogg man läser att ägarna har sagt si och så. Det är inte världens trovärdigaste källa om jag får säga det själv. Och ja, ärligt talat så tycker jag det. Finns det något som hindrar mig från att tycka det? Att ha ridit i ponnyallsvenskan som hon flertalet gånger har tagit upp är (som jag tycker) ingen bedrift eller merit att skriva upp.

Dessutom så tycker jag inte hon verkar ha en så himla sund syn på sig själv och sina hästar. Men det är som sagt bara tyckande från min sida, ingen lag.

PHOENIXDOWN Tjej, 29 år

674 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 22:16
PHOENIXDOWN Tjej, 29 år


Såhär fin kan man vara på bete!
Hästar är så himla bäst. Var sjukt ledsen idag, och vad gör gullet då? Puffar lite på mig, ställer sig nära mig, andas i min hand och står och klappar mig på handen med mulen, låter mig pussa på hans öron och klappa honom i pannan. Efter tio minuter var jag glad och lycklig igen. Underbara, underbara häst.

bebo_ Tjej, 33 år

10 085 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 22:53
bebo_ Tjej, 33 år

Citat från hoehoehoehoe


Det enda jag har sett är att på sättet du skrev förut så uppfattade jag att du skröt om pengarna/hur mycket pengar dina föräldrar har/hade. När du skrev så kom det ju aldrig fram någon form av tacksamhet och då trodde jag att det var något du körde med för att provocera dina läsare!
Sedan bryr jag mig väl egentligen inte om bortskämdhet rent allmänt då jag är runt galet bortskämda ungar i stallet hela tiden. Gillar bara inte den attityden till pengar och sina föräldrar, som att det inte är någon stor sak eller att man tar det så jävla för givet.
Nu har jag ju sett vad du skrivit på senare tid så då har jag ändrat den uppfattningen.
Jag skulle också kunna vara bortskämd då mina föräldrar är jävligt givmilda, för mitt eget bästa tror jag dock att det är bäst att försöka klara sig själv vid den här åldern. Även om jag förmodligen kommer ha tillräckligt med pengar i framtiden.

Det trodde jag också, men försöker man hitta sommarjobb så kan det gå. Oftast så är erfarenhet bättre än utbildning. Nu kanske du har värre hinder än jag, det har jag ingen aning om.
Kan ha varit jag som inte lyssnade så bra då jag tyckte det mesta de sa var skit, men är ganska säker på att de sa att eftersom jag har aktiefonder och liknande så kan jag inte ansöka om stöd. Hela grejen verkade skit dock och det kommer sätta mig på mycket större press än om jag skulle prova plugga igen alternativt jobba hos bekanta.

Akta dig för att bli utnyttjad angående praktiken bara, har en kompis som praktiserade hur länge som helst på ett ställe och fick lovord under tiden att det "snart kanske var dags för anställning"
När hon sade att hon skulle prova att söka anställning på ett annat ställe och ville ha referenser så ville dom inte ge några/drog ut det om hon inte var kvar och praktisera, tyvärr var detta ett ganska välkänt stall också.


Jag har aldrig menat att skryta, däremot blir jag alltid så jävla glad över saker att jag gärna skriver om det, hur mycket det kostar så folk kan köpa samma saker (så man slipper alla PM om vart har du köpt det och det? vad kostade det? Fick 5 PM bara om en brun utan sol-mousse jag inte skrev priset på, typ därför). Jag tar ofta för givet att mina föräldrar finns där, för det har de gjort hela livet, men jag fick nyss reda på att jag nyss blev lägenhetsägare, så nu får jag sköta hushållet själv. Ja, det har nog mer att göra med att jag shoppar mindre eftersom jag sparar pengar till underkläder till min bröstoperation... haha. Den betalade jag också själv, för övrigt.

Ja, jo, det är sant. Sommarjobb kan jag fixa hos pappa, men jag har som sagt varit för sjuk. Har t.ex. inte klarat att äta utan att någon står och tittar på och ser till att jag gör det (krävs fortfarande). Man gör som man vill, helt enkelt :)

Ja, alltså, om man är frisk och söker bidrag blir det svårt. Jag är inte frisk, och jag har knappa möjligheter att jobba, och därför får jag stöd. Lite förtur, eller vad man ska säga.

Absolut, haft polare som varit med om samma sak, även i andra yrken (främst provisionsarbeten). Ska dit imorgon och kika på stallplats, sedan ta upp praktik. Även om jag inte får jobb så nöjer jag mig med praktik i början och ser det som arbetsträning :)

Downtownunicorn Tjej, 32 år

222 forumsinlägg

Skrivet:
7 augusti 2012 kl. 23:19
Downtownunicorn Tjej, 32 år

Hallå grabbar, är det värt att ta ett heltidsjobb i ett stall för ca 4000 i månaden?
Jag vet inte, känns lite pissigt när jag kan ta ett deltid för samma lön.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet