Hästsport
Enligt wikipedia (:sSssSS) är i alla fall ridsport den tredje största sporten i sverige för kvinnor :))
I Sverige är det andra största, för män och kvinnor ihop, men i hela världen tror vi det är tredje. Inte säkra dock, haha.
Roligt dock att fler spelar CS än fotboll+hockey tillsammans i Sverige, och det har ju blivit utsett till en sport och ett yrke, eftersom man kan tävla och försörja sig på det.
Fotboll
Baseball
Hockey
Ridsport (polo, galopp, trav, monté, voltige, terräng, hoppning, dressyr, western, island, tänk på att det finns hur många grenar som helst!)
Basket
Skulle jag tippa på. Fast jag vet inte. Basket kanske har petat ner ridsporten nu!
Edit: Dock så tror jag statistiken baseras på hur många "aktivt ridande" det är. Jag tror inte att statistiken plockar med alla ryttare som driver får i Australien. Eller? Fast vallning är ju också en sport, men det kanske hör till western.
Citat från bebo
Citat från Gina
Det kan ligga något i det, tyvärr.. Jävla gubbar.
Haha, jag förstår honom. Får alltid höra att jag är tokig och galen och allt sådant för att jag sysslar med det.
Men det är faktiskt grymt kul att se på terräng, kan sitta väldigt länge och titta och vara så himla fascinerad. Och då ska nämnas att jag är väldigt rastlös av mig, haha.
Jo, det är ju inte ofta sådana tillfällen ges..
Mm :(
Haha! Och även om det är samma bana så är det jätteintressant att se hur folk löser situationer. Det är ju väldigt mycket taktik antar jag? Om man vet att många har fått vägringar på samma hinder i rad på grund av en snäv sväng eller underlaget, då måste man ju tänka ut hur man ska lösa det, när hinderna kommer på OS-höjd. Rider ju bara terräng på fritiden, har bara startat 2 stycken startfälttävlingar, så jag vet inte riktigt hur man gör under tävling haha..
Ja verkligen, på såpass hög nivå är ju banorna väldigt tekniskt svåra, underbart att se på.
Ibland finns det ju sk chicken också, alltså en alternativ väg, ofta vid en svår kombination eller så. Så det behövs ju en del planering!
Ja, visserligen är det lite skillnad på att träna och tävla det (:
Jag gjorde ett arbete om det, haha. :$
Citat från bebo
Har inga faktiska siffror, kanske går att luska fram från SCB men enligt wikipedia som sagt!
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sport_i_Sverige#Statistik
http://www.rf.se/ImageVault/Images/id_2480/ImageVaultHandler.aspx
Dock från 2008! Kan se helt annorlunda ut nu!
Citat från Elefanton
Citat från bebo
Har inga faktiska siffror, kanske går att luska fram från SCB men enligt wikipedia som sagt!
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sport_i_Sverige#Statistik
http://www.rf.se/ImageVault/Images/id_2480/ImageVaultHandler.aspx
Dock från 2008! Kan se helt annorlunda ut nu!
Jag tror faktiskt att ridsport är den största kvinnliga sporten i Sverige nu! Vet att statistiken har ändrats otroligt mycket sedan 2008. Det finns i alla fall väldigt många fler hästar i Sverige nu än under 2008 enligt Jordbruksverket, haha!
Om 45 minuter rider Ludwig Svennerstål ut på Shamwari!
1: Det finns ju helt klart en poäng i att det spelar väldigt stor roll vilken häst man har inom ridsport. Det går ju inte att förneka. Och det är något som i mångas ögon gör en sport mer ointressant då man generellt sett är ute efter människans prestation. Det är vad folk kollar efter. Men jag tror inte att de riktigt inser att hästarna även de faktiskt får cred. Kan hända att man bör tala mer om vilket ekipage som vann/leder istället för att endast nämna ryttaren som det ofta är i media, det som skrivs.
2: Den överlägset största delen av media i Sverige är privatägd och ute efter att tjäna pengar. Om intresset nu är så stort för ridsport som ni säger får ni väl (förbundet mm.) försöka visa det för media på något sätt. För om dom inser att det är en stor marknad där de kan håva in mer pengar kommer dom ju självklart att öka bevakningen där.
Nu säger jag inte att ridsporten får skylla sig själv för att det ser ut som det gör. Men det är som det är och vill man ha något gjort får man oftast göra det själv (som individ eller grupp). Att gnälla löser inga problem.
Som om vi inte försöker? Som jag tidigare sa SKICKAR VI IN i princip färdigt material till tidningar, och det är nästan det enda som publiceras om ridsport.
Tror att ett stort problem är att våra sportjournalister idag inte kan ett piss om ridsport, och därför inte kan skriva om det. Åter igen, tänk bara på Roffes Jerringpris.
DumFan: Mjo, fast det står ju alltid hästens namn efter en prestation! I alla fall vad jag har sett. Om det inte är en liten, liten notis någonstans att en ryttare har vunnit, eller en intervju med den personen, men då är det klart att ryttaren berättar vilken häst den ridit, haha! Rolf-Göran berättade ju i princip bara om sina hästar och deras temperament i intervjun igår, innan han skulle bära fanan. När de radar upp placeringarna får man ju alltid se hästens namn bredvid eller under ryttarens. Jag vet inte riktigt hur man ska ge någon "cred" till hästarna, men det får de nog i vardagen, med specialutbildade massörer, solarium, extremt noga utvalt foder för bästa prestation, det bästa underlaget att jobba på och sådär. Det kanske inte är så mycket att komma med, men jag tror absolut många hästar trivs i rampljuset och känner sig speciella när de får stå i vinnarcirkeln med öronen spetsade framåt och posera för vinnarfotot efter ett galopprace.
Edit: Sedan så försöker verkligen ridsporten att lyfta fram sig själva i media. Men precis som Gina säger så är det väldigt få journalister som kan något om ridsport, eller ens är intresserade av ridsport. Det borde finnas en egen ridsport-journalist som kan skriva i alla tidningar (seriöst, det kan inte kosta mycket om alla tidningar delar på samma människa?)
Citat från Gina
Som om vi inte försöker? Som jag tidigare sa SKICKAR VI IN i princip färdigt material till tidningar, och det är nästan det enda som publiceras om ridsport.
Tror att ett stort problem är att våra sportjournalister idag inte kan ett piss om ridsport, och därför inte kan skriva om det. Åter igen, tänk bara på Roffes Jerringpris.
Men det visar ju inte nödvändigtvis att intresset att läsa om det är stort.
Absolut. Men visar man att intresset att läsa om det i sportsidorna är stort och att det är en outnyttjad marknad (vilket inte är samma sak som hur stor sporten i sig är) kommer nog tidningarna (lokaltidningarna kan hända att de inte har råd i alla lägen) se till att skaffa sig den expertisen, genom att anställa någon eller kanske till en början använda frilans.
Man kanske borde starta någon kampanj på facebook om att media ska uppmärksamma ridsporten mer? Så de får se intresset med egna ögon, liksom. Roffe borde berätta det i TV, så alla kan gå in och gilla och sprida det. Hahaha..
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet