Hästsport
(Har haft en vana att kasta mig fram i hoppet, fast blivit bättre nu :3)
HAHA, så, de roligaste bilderna på Billie under året jag fick hem honom 8D
Haha, men var du aldrig rädd för att han skulle skada benen? Det är det första jag tänker på om Benjamin landar konstigt i alla fall. :(
Det var det första vi kollade efter banan, det var näst sista hindret så kollade det efteråt. Men om man ser på bilderna, han hoppade så heeeela tiden, det var bara lite högre än vanligt .___.
Fast nu överhoppar han sig nästan aldrig, om han inte blir tittig eller är för pigg:3
Ja, man blir ju helt paranoid när de gör något som de inte ska!
Men vet du varför han överhoppade från första början då? Skönt att det är borta, tho.
Han var så oerfaren, sex år när jag fick honom. Pigg eom en jävla galning, sprang och hoppade. Jätterädd om benen och ville nog inte slå i dem, därför hoppade han så högt. Sen är han en väldigt hoppgalen ponny, så får han chansen, hoppar han ^^
Hans förra ägare var rädd för honom pga att han var så pigg, de gick omkull några gånger, så han var också lite rädd av sig:3
Citat från Atomkaerna
Citat från Gurkmix
Vad gullig! Går det bra för er? :D
Eller hur! :D
Jo, ja, det går väl bra. :)
Hon kom igår så hon är fortfarande rätt stirrig men jag tog ut henne på en promenad och nu står hon och chillar, hur lugn som helst. :)
Väntar på att de andra i stallet ska komma tillbaka från ridturen så att vi kan släppa ihop dem! :)
Nu är det nog bestämt alltså.
Vad ska man skriva i en hästannons?
Troligtvis ja!
Åh :( Inte hängt med i tråden på några veckor.
Karin: Gick det inget bra idag?
Idag gick det verkligen uselt, fick 55,2% på LC:1.
Har dock kommit fram till att jag ska tävla någon annan häst, jag och Estrella passar verkligen inte ihop. Så jag och min ridlärare ska komma på en häst åt mig så ska jag få rida den fram tills nästa dressyrtävling så det känns ju i alla fall skönt.
Om en vecka är det hopptävling, då lär det ju gå bättre.
Hahah, BoboTJ, jag kammade hem ca 43% på LB:1 så du behöver inte vara ledsen över låga procent!
Alltså, Tindra ser jätterolig ut när hon travar... Hon böjer de... utåt?
Gillar att hon redan börjat komma travandes till mig när jag går in i hagen. :$
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet




